RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

W teleskop Hubble`a "tchnięto nowe życie"

Publikacja: Środa, 6 marca (17:45) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Uszkodzone urządzenie kontrolujące moc teleskopu Hubble`a zostało wymienione. W czasie tej najtrudniejszej dotąd naprawy, wykonywanej w otwartej przestrzeni kosmicznej, teleskop po raz pierwszy od umieszczenia go na orbicie był wyłączony. Błąd w czasie naprawy mógłby spowodować straty szacowane na dwa miliardy dolarów.

Po ponownym włączeniu baterii słonecznych, cenne urządzenie powróciło do życia. Operacji dokonali astronauci John Grunsfeld i Rick Linnehan - członkowie 7-osobowej załogi promu kosmicznego Columbia, który za niecały tydzień ma wrócić na ziemię. Kosmiczny teleskop Hubble'a został umieszczony na orbicie 12 lat temu. Urządzenie służy do obserwacji Układu Słonecznego i Wszechświata. Zwierciadła teleskopu dają lepsze obrazy Marsa niż jakiekolwiek lunety ziemskie.

Foto: Archiwum RMF

17:45

Źródło: brak

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: