"Pionier 10", wystrzelony z Ziemi drugiego marca 1972 roku, był pierwszym statkiem kosmicznym, który zdołał przejść przez pas asteroidów i przesłać na Ziemię zdjęcia Jowisza, zrobione z bliska. W 1983 roku stał się pierwszą zbudowaną przez człowieka maszyną, która opuściła Układ Słoneczny. Oficjalnie misja "Pioniera 10" zakończyła się 5 lat temu. Od czasu do czasu sygnały wysyłane przez sondę wciąż jednak są odbierane.
07:00