RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Karmienie piersią chroni przed rakiem

Publikacja: Piątek, 19 lipca (23:45) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Tę znaną lekarzom zasadę potwierdziły najnowsze badania brytyjskich naukowców.

Badania, którymi objęto 150 tys. kobiet z 30 krajów, dowodzą, że karmiąc piersią przez rok, kobieta zmniejsza ryzyko zachowania na raka piersi o niecałe 5 proc.

Znaleźliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego rak piersi rzadko występuje w krajach rozwijających się, jest zaś nagminnie wykrywany w państwach zachodnich. Wynika to stąd, że na zachodzie kobiety rodzą mniej dzieci i nie karmią ich piersią tak długo - twierdzi prof. Valerie Beral z brytyjskiego centrum badań nad rakiem.

W uboższych krajach matki karmią noworodki średnio przez dwa, trzy miesiące, podczas gdy na przykład w Stanach Zjednoczonych co druga z nich w ogóle z tego rezygnuje.

23:45

Źródło: brak

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: