RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kardiobus w Katowicach - zbadaj swoje serce

Publikacja: Sobota, 4 października (16:10) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Bezpłatne badania serca można przeprowadzić na katowickim rynku. Stolica Śląska jest czwartym miastem w Polsce odwiedzanym przez specjalny zespół lekarzy. Warto tam zajrzeć, bo zdrowie przeciętnego Polaka nie jest najlepsze.

Ostatnie badania są wstrząsające: ponad połowę zgonów w Polsce powodują choroby serca. Ich przyczyną najczęściej jest palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zła dieta. Nie bez znaczenia jest też stresujący tryb życia, a wiek w przypadku chorób serca nie gra roli.

Jestem z zawodu masażystą, pracuję z chorymi ludźmi i też chciałbym dowiedzieć się, czy jestem zdrowy. Poza tym, nie ma czasu na leczenie, trzeba pracować - mówił reporterowi RMF jeden z mieszkańców Katowic, czekający na badania.

W kardiobusie można bezpłatnie zbadać poziom cukru, cholesterolu, a także - jeśli będzie taka konieczność - zrobić EKG. Przyjmuje tam lekarz kardiolog. Trzy poważne choroby wieńcowe zostały wyłapane i była jedna pacjentka, u której istnieje podejrzenie wady serca. Ile osób ma nieprawidłowe wyniki? Kilkadziesiąt procent - powiedział Adam Moszyński z Centrum Zdrowia i Rehabilitacji.

Lekarze radzą: więcej ruchu i zdrowszy tryb życia. Jeden z pacjentów usłyszał: 6 kilogramów schudnąć i będzie dobrze. Jak widać, to bardzo proste i może nam uratować życie. Pamiętajmy też o profilaktycznych badaniach, np. takich jak dziś w Katowicach.

16:10

Źródło: brak

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: