Ekspedycja naukowców na północ wyrusza jutro. Według planów, na początku września w okolicy 83 stopnia szerokości polarnej na lodzie zostanie rozbita naukowa baza polarna.
Baraki zostaną ustawione na lodzie o grubości co najmniej 5 metrów. Początkowo będzie w nich pracowało 12 naukowców, docelowo ma ich być dwa razy więcej.
Stacja ma pracować 2 lata. Poprzednia stacja polarna dryfowała zaledwie rok i na wiosnę, kiedy pola lodowe zaczęły się nieoczekiwanie wypiętrzać, została ewakuowana.
Pierwsza dryfująca baza tego typu powstała w Arktyce w latach 30. ubiegłego wieku, ale po rozpadzie ZSRR projekt został zarzucony.