RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

„Karoshi” wzrasta. Coraz więcej Japończyków zapracowuje się na śmierć

Publikacja: Niedziela, 3 kwietnia (14:22) Aktualizacja: Niedziela, 3 kwietnia (14:00)

Japonia odnotowuje rekordowo wysoką liczbę osób, które zdaniem krewnych, zapracowały się na śmierć. Ten fenomen nazywa się ”karoshi”.

Dane japońskiego departamentu rynku pracy są zatrważające - pisze Reuters.

Według Hiroshi Kawahito, który pracuje w organizacji mającej na celu zmniejszenie liczby ofiar "karoshi", cyfry są 10 razy wyższe niż te oficjalne. Wylicza on, że miesięcznie przeciętny Japończyk przepracowuje 160 nadgodzin.

Dane rządowe mówią, że rocznie z przepracowania umiera w Japonii 1456 osób.

Podawane są dwa rodzaje "karoshi": choroby serca związane ze stresem oraz samobójstwa popełniane w wyniku stresu związanego z pracą. 

Osoby, które z powodu przepracowania odbierają sobie życie to w 45 proc. osoby poniżej 29. roku życia. 39 proc. z nich to kobiety.

(j.)

Źródło: RMF24

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: