RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Akcja kruszenia lodu na Odrze

Publikacja: Wtorek, 14 stycznia (11:55) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

„Borsuk” w akcji. Lodołamacz ruszył do walki z krą na Odrze. Lód ma już grubość 30 centymetrów, a pokrywa lodowa ciągnie się 12 kilometrów. Koszt operacji to prawie 2 miliony złotych.

Dopiero dziś lodołamacz „Borsuk” mógł wyruszyć do akcji; wcześniej nie sprzyjała pogoda. Lodowych tafli nie kruszy się bowiem podczas mrozu, bo te z powrotem zamarzają.

Łamanie lodu zmniejsza zagrożenie powodziowe - pokrywa lodowa powoduje bowiem spiętrzenie wody.

Niepokój wśród mieszkańców Dolnego Śląska budzi już kilka wodowskazów na Dolnym Śląsku. Stany ostrzegawcze przekroczone są w pięciu miejscach: w Jugowicach i Lubachowie na Bystrzycy, w Chwaliszowie na Strzegomce. Witka w Ostróżnie i Odra na Moście w Brzegu osiągnęły poziom ostrzegawczy.

Foto: Archiwum RMF

11:55

Źródło: brak

Nie przegap

Dalsza część artykułu pod materiałem video: