Polska jest czwartym krajem na świecie pod względem możliwości inwestowania pieniędzy - wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę doradczą Cearney. Niestety mimo możliwości, nie potrafimy przyciągnąć do nas inwestorów. Przykłady takich straconych szans można mnożyć...

Wszystko wskazuje na to, że stracimy kolejną inwestycję wartą kilkaset milionów euro. W Radomsku pod Łodzią miała powstać olbrzymia fabryka samochodów połączonych koncernów Hyundaya i Kia. Koreańczycy myślą jednak o wybudowaniu zakładu w Słowacji lub w Czechach.

Byłaby to naprawdę dotkliwa strata dla powiatu radomszczańskiego, gdzie co piąty mieszkaniec nie ma pracy. Potężny zakład, jaki mogliby wybudować Koreańczycy dałby 4 tys. etatów. Trzykrotnie więcej ludzi znalazłoby pracę w firmach kooperujących.

Jest więc o co walczyć, ale Radomsko nie ma pieniędzy na wybudowanie sieci dróg krajowych: Będziemy nawet niwelować, będziemy budować zbiornik, drogę dojazdową (...) Ale to za mało - mówi prezydent Radomska, Jerzy Słowiński i i bezskutecznie czeka na rządowe wsparcie.

To już trzecia próba przyciągnięcia inwestorów – w ciągu kilku lat, z inwestycji w Radomsku wycofała się już japońska Toyota i francuski Peugeot-Citroen. Dlaczego tak się dzieje posłuchaj w relacji reportera RMF Romana Osicy:

Nieoficjalnie wiadomo, że Toyota zmierza wybudować w Polsce małą fabrykę samochodów, ale jeśli rząd nie pomoże biednym samorządom, to także ta inwestycja ominie nasz kraj.

Czy Koreańczycy zainwestują w Radomsku - tego nie wiadomo. Wiadomo już jednak, że nie zainwestują w Tarnowie. Milionowe inwestycje w przerób i produkcję tworzyw sztucznych, a także w ekologię deklarowała jedna z dużych firm koreańskich. Po kilkumiesięcznych targach i wizytach także w innych polskich miastach Koreańczycy odjechali...

Władze Tarnowa tłumaczą, iż Koreańczycy mieli kłopoty finansowe i dobrze, że w ogóle do współpracy nie doszło.

Za kilka dni w tzw. Plastikowej Dolinie w Tarnowie - owszem - ruszy budowa, ale będzie to fabryka jednej z firm skandynawskich. Trzeba mieć tylko nadzieję, że przynajmniej ta inwestycja dojdzie do skutku.

07:15