Sąd w Choszcznie w woj. zachodniopomorskim wydał nakaz aresztowania 4 osób podejrzanych o wyłudzenie ok. 0,5 mln zł od ponad 100 rolników. Mężczyźni podczas żniw, skupowali w Krzęcinie zboże od okolicznych gospodarzy. Po jakimś czasie zniknęli bez śladu. Rolnicy nie dostali ani pieniędzy, ani swojego ziarna.

Założona przez oszustów firma Rolnitex prowadziła interesy na terenie całego kraju. Wszyscy zatrzymani stworzyli dobrze zorganizowaną grupę przestępczą. Zakładali skup, przyjmowali zboże, wypisywali pokwitowania i znikali bez śladu. Firma miała swoją siedzibę w Szczecinie, tam też mieszkał 42-letni Krzysztof L., który był "mózgiem" przedsięwzięcia.

O tym, że Rolnitex nie po raz pierwszy oszukał ludzi świadczy fakt, że jednemu z właścicieli firmy dzisiejsze zarzuty postawiono tuż po zakończeniu sprawy o wyłudzenie rzepaku od zakładów tłuszczowych w Kruszwicy. Sąd skazał go za to na 2 lata więzienia.

Za oszukanie rolników z Krzęcina całej czwórce grozi o 8 lat więcej. Wiadomo, że sprawa jest rozwojowa i najprawdopodobniej już wkrótce dojdzie do kolejnych zatrzymań.

Policja zabezpiecza mienie firmy Rolnitex, aby choć w części umożliwić wypłatę odszkodowań pokrzywdzonym rolnikom.

Foto: Archiwum RMF

13:15