Richard Reid został skazany przez amerykański sąd na 110 lat więzienia za próbę zdetonowania bomby w samolocie pasażerskim linii American Airlines. Ładunek wybuchowowy schował w bucie, stąd jego przydomek „Shoe-bomber”.

Do tragedii nie doszło dzięki innym pasażerom lotu, którzy wraz z personelem samolotu obezwładnili Reida. Samolot, na pokładzie którego było 197 osób, eskortowany przez myśliwce amerykańskie, wylądował bezpiecznie w Bostonie.

29-letni Brytyjczyk, powiązany z al-Qaedą Osamy bin Ladena w ciągu procesu cały czas przyznawał się do większości zarzutów, aby uniknąć długotrwałego procesu. Tak, wszedłem na pokład samolotu z bombą.

Od 60 lat więzienia do dożywocia grozi Brytyjczykowi Richardowi Reidowi, który w grudniu ubiegłego roku próbował wysadzić w powietrze samolot pasażerski z Paryża do Miami przy użyciu materiałów wybuchowych ukrytych w butach. Przed sądem w Bostonie trwa właśnie przesłuchanie "Shoe-bombera". czytaj więcej

Tak, próbowałem ją zdetonować. Tak, jestem wyznawcą ideologii głoszonej przez Osamę bin Ladena, jestem wrogiem waszego kraju - mówił Reid na jednej z rozpraw.

Foto: FBI

23:45