Tomografia komputerowa to rodzaj badania obrazowego wykorzystującego promieniowanie rentgenowskie. Jednak w przeciwieństwie do klasycznego RTG, umożliwia też obrazowanie tkanek miękkich. Dzięki temu, prócz kości uzyskuje się obraz płuc, serca, narządów jamy brzusznej oraz mięśni.
Jest to metoda o bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej, pozwalająca na zobrazowanie drobnych szczegółów, zwłaszcza, gdy podczas badania, pacjent otrzyma dożylnie środek kontrastowy.
W związku z tym, że tomografia doskonale obrazuje struktury kostne, jest pierwszą metodą stosowaną w diagnostyce urazów czaszkowo-mózgowych, urazów kręgosłupa, czy skomplikowanych urazów kości.
Poza urazami, tomografia precyzyjnie obrazuje wszelkiego rodzaju patologie nowotworowe, śródczaszkowe lub w obrębie jamy brzusznej. Znacznie lepiej niż rezonans magnetyczny wykrywa np. nowotwory płuc. Z podaniem środka kontrastowego pozwala na ocenę komór serca, tętnic wieńcowych.
Tomografia komputerowa nie jest obojętna dla zdrowia. Mimo rozwoju technologii, dawka promieniowania X jest dużo wyższa niż w przypadku konwencjonalnych badań radiologicznych jak np. RTG. Należy pamiętać, że człowiek stale jest narażony na promieniowanie jonizujące, np. w trakcie lotu samolotem, gdy narażeni jesteśmy na promieniowanie kosmiczne.
Tomografię komputerową wykonuje się wyłącznie na zlecenie lekarza.
mc/medycyna praktyczna