RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Czy wiesz, jak uniknąć anemii?

Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (12:00)

Problem anemii może dotyczyć nawet co trzeciego mieszkańca kuli ziemskiej! Według Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie na całym świecie na skutek anemii i niedoboru żelaza umiera nawet 800 tysięcy ludzi. W krajach takich jak Polska co druga kobieta w ciąży i co trzecie lub nawet co drugie dziecko w wieku przedszkolnym może mieć anemię.

Co to jest anemia?

Anemia to brak wagoników z tlenem, bo czerwone krwinki, czyli erytrocyty, których brakuje w anemii, można porównać do wagoników z tlenem, a tlen jest potrzebny do funkcjonowania wszystkich narządów, w tym mózgu - tłumaczy w rozmowie z RMF FM kardiolog, profesor Ryszard Piotrowicz.

Anemia polega na tym, że w organizmie występuje niedobór hemoglobiny - białka zawartego w erytrocytach, czyli popularnych "czerwonych ciałkach krwi". Czerwony kolor nadaje im właśnie żelazo. Hemoglobina jest białkiem zawartym w erytrocytach, które przenosi tlen niezbędny do życia wszystkim komórkom i narządom naszego organizmu. Gdy zachorujemy na anemię, nasz organizm może być niedotleniony. A to jest bardzo niebezpieczne, szczególnie dla mózgu i serca.

Skąd się bierze anemia?

Najczęstsze przyczyny anemii to niedobór żelaza, kwasu foliowego, witamin B12 i A oraz przewlekłe stany zapalne.

Z moich obserwacji wynika, że najczęściej tracimy żelazo w naszym organizmie, gdy mamy stan zapalny. To mogą być zapalenia kości, stawów lub zapalenia przewodu pokarmowego i jelit związane z nieprawidłową dietą. Żelazo ucieka wtedy z jelit - wyjaśnia w rozmowie z RMF FM dr Tadeusz Oleszczuk, internista i ginekolog. 

Co jeść, a czego unikać?

Niewłaściwa dieta powodująca anemię to nadmiar cukru, tłuszczów i konserwantów. Gdy zaczynamy jeść więcej surowych warzyw, nasza morfologia szybko się poprawia i zagrożenie anemią zmniejsza się. Dobrze działają też siemię lniane i probiotyki. Branie żelaza w tabletkach poprawia sytuację tylko na chwilę - podkreśla dr Oleszczuk.

W czasie leczenia anemii warto pamiętać też o tym, że żelazo lepiej wchłania się z witaminą C, którą zawierają cytrusy, papryka, natka pietruszki czy czarna porzeczka. Dieta w anemii musi być bogata w mięso, bo nasz organizm najlepiej przyswaja żelazo właśnie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Wśród tych najbardziej bogatych w żelazo są mięso indycze i kurze, wątroba wieprzowa, a także mięso wołowe. 

Jakie są objawy anemii?

Lista objawów anemii jest długa. Należą do nich bóle i zawroty głowy, osłabienie, zmiany nastroju, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, senność, bladość skóry i coraz gorsza ogólna kondycja. Może dochodzić również do drętwienia nóg lub zaparć.

Jak się wykrywa anemię?

Diagnoza anemii polega nie tylko na wykonaniu morfologii krwi, ale także coraz częściej na oznaczeniu funkcji nerek i wątroby. 

W czasie leczenia anemii ważne jest również wykluczenie ognisk zapalnych w organizmie, czyli zbadanie się u lekarza - zaznacza dr Tadeusz Oleszczuk.

Lekarze przekonują, że anemia może pojawić się w każdym wieku, mogą zachorować na nią także dzieci.

Nawet co trzecia osoba na świecie ma anemię!

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że problem anemii najczęściej dotyczy mieszkańców ubogich terenów, opanowanych przez choroby takie jak gruźlica, malaria i AIDS. Ale i nam nie jest on obcy! W krajach takich jak Polska co druga kobieta w ciąży i co trzecie lub nawet co drugie dziecko w wieku przedszkolnym może mieć anemię. Najrzadziej chorują na nią dorośli mężczyźni.

Coraz częściej anemia dotyka osób z nadwagą i otyłością. Osoby starsze również są na nią bardziej narażone, bo często nie dbają o jakość spożywanych pokarmów. Seniorzy cierpią też na choroby przewlekłe, a te skutkują anemią.



(rs)

Źródło: RMF FM
Tagi: dieta

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: