"Dla mnie to, co robi PKW, to jest spychologia. Co 5 minut wydaje opinię, która jest sprzeczna z poprzednią, dodając do tego chaosu coraz więcej chaosu" - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat, odnosząc się do zamieszania wokół pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości. "Jesteśmy w sytuacji bezprecedensowego chaosu prawnego. To nie jest sytuacja, którą da się łatwo rozwiązać" - dodała kandydatka na prezydenta. Podkreśliła, że jej zdaniem minister finansów Andrzej Domański nie powinien wypłacać środków dla partii Jarosława Kaczyńskiego.
Odnosząc się do zamieszania ws. środków dla Prawa i Sprawiedliwości i kolejnych ruchów Państwowej Komisji Wyborczej w tej sprawie Magdalena Biejat stwierdziła, że głośna uchwała PKW z grudnia 2024 r. "jest wewnętrznie sprzeczna". Z jednej strony PKW twierdzi, że (minister finansów - przyp. red.) ma wypłacić, z drugiej - że PKW nie rozstrzyga, czy Sąd Najwyższy jest sądem - tłumaczyła rozmówczyni Tomasza Terlikowskiego. Wyjaśnienie decyzji jest drugorzędne w stosunku do samej decyzji - dodała.
Biejat podkreśliła, że do chaosu, który dziś odczuwamy, doprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Mamy w jednym sądzie, Sądzie Najwyższym, sędziów, którzy nie uznają się wzajemnie, Izbę Kontroli Nadzwyczajnej, której legalność jest zakwestionowana przez TSUE - wyliczała.
Co z Zielonym Ładem? Jak chce pani pomóc polskim rolnikom? - takie pytanie zadał Magdalenie Biejat słuchacz RMF FM - pan Karol.
Zielony Ład powinien być projektem, który będzie Polska wdrażać. Generalnie ma służyć ochronie naszej gospodarki, naszych mieszkańców - tłumaczyła wicemarszałek Senatu. Jak podkreśliła, Europa jest najszybciej nagrzewającym się kontynentem, a transformacja energetyczna jest koniecznością.
Diabeł tkwi w szczegółach. Nie może być tak, że transformacja dzieje się kosztem obywateli - przyznała rozmówczyni Tomasza Terlikowskiego.
Słuchaczka RMF FM pani Wiktoria zapytała Magdalenę Biejat o to, czy na znak wsparcia dla społeczności LGBT wywiesiłaby tęczową flagę na Pałacu Prezydenckim - np. w Miesiącu Dumy.
Uważam, że osoby LGBT powinny mieć w Polsce równe prawa. Wywiesiłabym tęczową flagę w Miesiącu Dumy - opowiedziała Biejat. Jednocześnie sceptycznie zareagowała na pomysł tęczowego podświetlenia siedziby prezydenta.
Polska powinna być dumna z tego, że nasi obywatele są tolerancyjni - mówiła rozmówczyni Tomasza Terlikowskiego. Dodała, że potwierdzają to zarówno badania, jak i jej osobiste doświadczenia z objazdów kraju w czasie kampanii. Polacy nie mają problemu z tym, że ich sąsiad czy nawet sołtys jest osobą homoseksualną - oceniła.
Wśród tematów Porannej rozmowy w RMF FM pojawiła się też kwestia tego, jak Magdalena Biejat chce przekonać do siebie wyborców, którzy są przeciw aborcji. Ten wątek poruszyła w swoim pytaniu pani Beata z Warszawy.
Uważam, że dostęp do aborcji jest wyznacznikiem podejścia państwa do traktowania kobiet. Kobiety dzisiaj mają prawo do tego, żeby państwo im zaufało, zaufało ich wyborom - zadeklarowała Biejat. Osoby, które nie chcą przerywać ciąży, powinny być również otoczone opieką - zapewniła.
Rozmówczyni Tomasza Terlikowskiego stwierdziła, że dostęp do aborcji to element szerszego podejścia do zdrowia kobiet. To również lepszy dostęp do badań prenatalnych, dzięki którym można odpowiednio szybko wdrożyć leczenie - tłumaczyła. Dla mnie podejście do aborcji to podejście serio do kobiet. Każda z pań powinna mieć pełne wsparcie państwa - podsumowała Biejat.
Magdalena Biejat zmierzyła się też z pytaniem o pakt migracyjny. Czy jest zwolenniczką tego kontrowersyjnego rozwiązania?
Potrzebujemy rozwiązań, które poprawią nasze bezpieczeństwo i solidarność europejską - stwierdziła wicemarszałek Senatu. Dodała, że "w jakimś obszarze" jest za relokacją migrantów.
Bardzo dużo się w Polsce mówi - zwłaszcza ze strony prawicy - jak to pakt migracyjny działa na niekorzyść Polski. Ja się z tym nie zgadzam - podkreśliła Biejat. Potrzebujemy tego paktu - w takim kształcie, w którym Polska na nim skorzysta - wyjaśniła.
Powinniśmy podjąć rozmowy w Unii Europejskiej na temat ograniczenia dostępu do portalu X w Europie - zadeklarowała w RMF FM Magdalena Biejat. Powinniśmy bardzo wyraźnie pokazać Muskowi, że Europa nie jest jego kolonią - dodała, nawiązując do faktu, że miliarder coraz chętniej miesza się w europejską politykę.
To właśnie Wy, słuchacze RMF FM i RMF24 oraz użytkownicy portalu RMF24.pl jesteście dla nas najważniejsi.
Dlatego od tego tygodnia będziecie mieli swój udział w Porannej Rozmowie w RMF FM. Zachęcamy Was do przesyłania pytań, które Tomasz Terlikowski zada swoim gościom w Waszym imieniu.
Pytania wystarczy przesłać na wskazany poniżej adres lub wpisując je w formatce. Zapraszamy!
Jeśli nie wyświetla Wam się formatka, znajdziecie ją, klikając pod tym adresem: >>>TUTAJ<<<. Możecie też wysłać maila na adres: fakty@rmf.fm
Wraz z 2025 rokiem nowym gospodarzem Porannej rozmowy w RMF FM jest Tomasz Terlikowski.
Wtorkowa rozmowa naszego dziennikarza z Szymonem Hołownią była pierwszą z pięciu rozmów z kandydatami na prezydenta RP. W środę Tomasz Terlikowski rozmawiał ze Sławomirem Mentzenem z Konfederacji.
Na rozmowę Tomasza Terlikowskiego zapraszamy tuż po godz. 8:00 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na stronę RMF24.pl, do aplikacji RMF ON i naszych mediów społecznościowych!
Jeśli nie chcesz, aby umknęła Ci jakakolwiek Rozmowa w RMF FM, subskrybuj nasz kanał na YouTube.
Tomasz Terlikowski związany jest z radiem RMF FM od 2021 roku. To dziennikarz, publicysta, felietonista i autor wielu książek. Do naszego zespołu dołączył jako gospodarz jednego z wydań Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Po roku został także prowadzącym codzienne pasmo w internetowym Radiu RMF24, gdzie od września 2024 r. był także gospodarzem Rozmowy o 7:00.
Przed nami gorący czas kampanii prezydenckiej. To oznacza, że wśród gości Tomasza Terlikowskiego dominować będą ludzie znani ze świata polityki, niezależnie od tego, z jakiego obozu pochodzą. Co ciekawe, w Porannej rozmowie w RMF FM padną pytania niekoniecznie dotyczące "twardej polityki".
Tomasz Terlikowski będzie zapraszał też ekspertów, którzy swoim komentarzem do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie rozjaśnią słuchaczom RMF FM i RMF24 trudne zagadnienia z zakresu prawa, ekonomii, gospodarki czy polityki zagranicznej.