Piłkarska kadra rozpoczyna najważniejszy etap przygotowań do Euro 2016. 27 zawodników zamelduje się dziś w hotelu w Arłamowie. Tygodniowe treningi wyłonią kadrę na mistrzostwa Europy.

Piłkarska kadra rozpoczyna najważniejszy etap przygotowań do Euro 2016. 27 zawodników zamelduje się dziś w hotelu w Arłamowie. Tygodniowe treningi wyłonią kadrę na mistrzostwa Europy.
Trener Adam Nawałka /Adam Warżawa /PAP

Zgrupowanie w Juracie to była w dużej mierze zabawa i relaks, choć i tak z odrobiną pecha, bo rękę złamał Paweł Wszołek. Teraz pora na zupełnie inną pracę. W Arłamowie trzeba bowiem przygotowywać się już konkretnie na Euro 2016. A jest nad czym pracować.

Jest kilka głównych aspektów, którym selekcjoner Adam Nawałka poświęci czas. Na pewno trzeba przygotować się do mistrzostw pod względem taktycznym. Trzeba pracować też nad stałymi fragmentami gry i nad motoryką. Jak zapewnia selekcjoner, zawodnicy do Arłamowa mogą przyjechać bez formy, ale wyjadą odpowiednio przygotowani. Mecze w eliminacjach pokazały, że wiemy, jak przygotować zawodników. Byli dobrze przygotowani zarówno do pierwszego jak i drugiego spotkania - mówił niedawno Nawałka.

Oczywiście treningi będą mocno zindywidualizowane. Zupełnie inaczej formę na Euro 2016 budować musi Grzegorz Krychowiak, Robert Lewandowski czy Łukasz Piszczek, którzy jeszcze w weekend grali o Puchar Hiszpanii czy Puchar Niemiec. Inaczej muszą wyglądać przygotowania Arkadiusza Milika czy zawodników z naszej Ekstraklasy, którzy sezon zakończyli dużo wcześniej. Jak mówi Nawałka, cały plan został opracowany we współpracy z piłkarzami i wszystko jest dokładnie zaplanowane.

W Arłamowie piłkarze będą ćwiczyć codziennie. Nie zabraknie też zajęć na siłowni czy tych teoretycznych. Oczywiście nie samą piką człowiek żyje i w Bieszczadach też musi znaleźć się czas na odrobinę relaksu. Zawodnicy będą mogli zagrać w kręgle albo w golfa. Dla tych, którym wysiłku fizycznego będzie za mało, dojdzie możliwość rowerowej przejażdżki a ci, którzy cenią spokój mogą na przykład wybrać się na ryby.

Dla Adam Nawałki z kolei przygotowano apartament prezydencki. Duża przestrzeń na pewno się przyda. W końcu selekcjoner musi mieć przestrzeń do prowadzenia rozmów z zawodnikami czy swoim sztabem. A będzie nad czym rozmawiać. Za tydzień Nawałka ogłosi nazwiska 23 piłkarzy, których zabierze do Francji.

(abs)