Moi znajomi przyjaźnią się z wiceministrem. Jego nazwisko niech pozostanie tajemnicą. Kiedy ich odwiedza, pierwsze kroki kieruje ku… lodówce. Otwiera hermetyczne drzwi, wrzuca do środka komórkę, zamyka i dopiero wtedy zaczyna mówić, co myśli. Czy chcesz kontynuować? Wybierz: Tak? Nie?…

Komórki są z ludźmi od drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Właśnie obchodzono dwudziestą rocznicę uwolnienia telefonów od drutów. Przy okazji eksperci snuli przewidywania na przyszłość. Za następne dwadzieścia lat końcówki sieci mobilnej informacji mają trafić nie tylko do telefonów komórkowych, samochodów i domowych centrów rozrywki, ale również do ubrań, sprzętu domowego, sportowego i medycznego. Twoje auto wskaże, gdzie spodziewane są najmniejsze korki, dres prześle do domu dane o ostatnim treningu, kuchnia ściągnie nowe przepisy, a lodówka zamówi w sieci zakupy, monitorując na bieżąco swoją zawartość. Kto wie, może nawet poinformuje kogo trzeba, czy Twój gość, wsadził akurat do wnętrza swoją ultramultimedialną komórkę?

Te informacje mogą być dostępne dla innych użytkowników sieci. Czy chcesz kontynuować? Tak? Nie? Kliknij…

…przejmujesz się, czy raczej uważasz, że są na świecie większe problemy? Cieszysz się, że nie jesteś terrorystą, że nie tkwisz akurat na rządowej posadzie albo w jakimś układzie, czy może obawiasz się, że raczej wcześniej, niż później, wszyscy znajdziemy się pod okiem Wielkich Braci?

Amerykanie z rządowej agencji DARPA chwalą się już, że pracują nad sprzętem, który ustali co myślisz. Nie pomoże schowanie komórki do lodówki. Nie pomoże nawet zachowanie swoich myśli dla siebie. Na podstawie tętna, prędkości przepływu krwi, ruchów kończyn, intensywności pocenia, skurczów mięśni, zmian temperatury poszczególnych obszarów na czole i stopnia wychylenia cebulek włosowych, odpowiednie służby, jeśli zechcą, sprawdzą co ci chodzi po głowie. Z kosmosu, przez ściany, bezbłędnie i prędzej niż za dwadzieścia lat.

Czy chcesz kontynuować?