Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice już niejednokrotnie brała udział w wyjątkowych wydarzeniach w kraju i za granicą, prezentując dorobek artystyczny, a także reprezentując Polskę podczas wielu festiwali. W niedzielę poprowadzili uroczystą Jubileuszową 85. Paradę Kazimierza Pułaskiego Piątą Aleją na Manhattanie.

To dla nas ogromne wyróżnienie, że właśnie nasza orkiestra reprezentuje Polskę na tym wydarzeniu. Nie ukrywam, że jest to także spełnienie muzycznych marzeń naszych muzyków. Dwa lata temu orkiestra obchodziła swoje 100-lecie, przez pandemię Covid-19 nasze obchody zostały mocno zredukowane. Pomyślałem wtedy, że nasza orkiestra zasługuje na coś wyjątkowego. Idealna okazja nadarzyła się po uzyskaniu zaproszenia od Polonii Amerykańskiej i Komitetu Organizacyjnego Parady. Mój pomysł spotkał się z akceptacją władz gminy Myślenice i tym samym dźwięki naszej muzyki zabrzmiały na Manhattanie - podkreśla Artur Góralik Prezes ORMiG Myślenice.

Parada Pułaskiego odbywa się od 1937 roku i jest jedną z najstarszych parad etnicznych odbywających się w Ameryce. Biorą w niej udział tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia - m.in. z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i okolic, którzy z dumą eksponują swoje polskie pochodzenie i przywiązanie do polskich tradycji.

Podczas występów w Nowym Jorku zespół zaprezentował zarówno polskie marsze jak i utwory rozrywkowe i patriotyczne. Zagraliśmy dla ponad 200. tysięcznej publiczności co było dla nas zarówno wielkim wyzwaniem, jak i zaszczytem - dodaje Wojciech Kwiatek, dyrygent OMRiG Myślenice.

Orkiestra funkcjonuje od 1920 r. i na stałe wpisała się w życie kulturalne Myślenic

Zespół dotychczas koncertował m.in. we m Francji, Włoszech, Rumunii, Węgrzech, Bułgarii, Chorwacji i Hiszpanii.

Aktualnie w orkiestrze gra 36 muzyków (w większości młodzież). Przy zespole funkcjonuje również grupa dziecięca, której celem jest kształcenie muzyczne najmłodszych, by tak jak ich starsi koledzy, mogli w przyszłości reprezentować nasz kraj w różnych zakątkach świata.