Jedynym gwarantem tego, że podatki będą służyły Polakom i nie będą podnoszone, jest prezydent Andrzej Duda - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Opolu Lubelskim. Stwierdził, że politycy Platformy Obywatelskiej podwyższali podatki i działali w imieniu grup interesów.

Premier ocenił, że "w czasach rządów Platformy Obywatelskiej nie było pieniędzy na obniżki podatków, zamiast tego były podwyżki podatków". Ci, którzy nie potrafią zarządzać instytucjami państwa - podatkowymi, skarbowymi, nie wiedzą, jak dbać o interesy UE, zmniejszać bezrobocie, nie powinni brać się za rządzenie, bo nie rządzą w imieniu Polaków, tylko w imieniu grup interesów - stwierdził Morawiecki.

Według szefa rządu "grupom interesu w czasach rządów PO i Rafała Trzaskowskiego było dobrze". Dlatego Trzaskowski zaraz potem, jak został prezydentem Warszawy, podniósł opłaty za użytkowanie wieczyste. I dopiero potem, pod naporem społecznym wycofał się z tej podwyżki. Przestraszył się presji społecznych - stwierdził.

Podczas wystąpienia premier wskazał na opłaty, które - jak mówił - "zostały podniesione przez Platformę Obywatelską i Rafała Trzaskowskiego, kiedy był w rządzie PO". Wymienił m.in. "zlikwidowanie ulgi na internet, podniesienie akcyzy o 15 procent, podniesienie limitu podatku od nieruchomości, a wcześniej gigantyczną podwyżkę podatku VAT".

Morawiecki zaznaczył, że "prezydent Andrzej Duda jest gwarantem zrównoważonego rozwoju gospodarczego, obniżki podatków". Wskazał na "obniżki podatków w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy - obniżkę PIT z 18 na 17 procent, PIT zero dla młodych, obniżkę CIT i obniżkę ZUS".

Jak stwierdził Morawiecki "za czasów rządów PO były dwa miliony bezrobotnych i nie było programu ratującego miejsc pracy, programu ratowania przedsiębiorców". Jedynym gwarantem, że podatki będą służyły Polakom i nie będą podnoszone, jest prezydent Andrzej Duda - zaznaczył.

Wcześniej sztab Rafała Trzaskowskiego uruchomił stronę internetową podatkidudy.pl, na której wylicza, które opłaty zostały podniesione podczas kadencji Andrzeja Dudy.

Na stronie wymienione są m.in. decyzja o utrzymaniu 23-procentowej stawki VAT, podniesienie akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe, podatek bankowy oraz podatek od sprzedaży detalicznej.