12. dzień napaści na Ukrainę. Rosjanie kontynuują ataki rakietowe i bombowe na ukraińskie miejscowości i według Służba Bezpieczeństwa Ukrainy mają oni rozkaz strzelania do cywili. Siły ukraińskie, jak poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny, zestrzeliły nad Kijowem dwa samoloty armii rosyjskiej. W okolicach Brześcia na Białorusi odbyła się trzecia tura rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją. Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraj ten opuściło już ponad 1,7 mln osób. Do Polski przybyło już z kolei ponad milion uchodźców. Unia Europejska musi się przygotować na przyjęcie około 5 mln osób z Ukrainy.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Minuta po minucie zbieramy dla Was najświeższe wiadomości z ukraińskich miast, relacje naszych specjalnych wysłanników i międzynarodowe reakcje oraz komentarze. W naszych relacjach znajdziecie także zdjęcia i filmy prosto z Ukrainy.

Trzecia tura rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją [RELACJA 07.03.2022 - cz. 1]

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W SKRÓCIE

  • Zakończyła się trzecia runda rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją.
  • W Melitopolu Rosjanie przejęli wieżę telewizyjną i maszty łączności radiowej - poinformował mer miasta Iwan Fedorow. 
  • Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że Moskwa odmawia zabierania ciał swoich żołnierzy. Kreml stara się w ten sposób ukryć skalę strat po swej stronie. 
  • Według wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu, na Ukrainę wkroczyły już niemal wszystkie rosyjskie wojska zgromadzone wcześniej wokół kraju. 
  • Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim - poinformowało w ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych. 
  • Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał, że ponad 900 osiedli w kraju jest całkowicie pozbawionych dostępu do prądu i wody, zniszczono lub uszkodzono 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1500 budynków mieszkalnych.
  • Już ponad 1,7 mln osób uciekło przed wojną z Ukrainy, milion z nich przyjechało do Polski, UE musi przygotować się na przyjęcie około 5 mln osób z Ukrainy. 

00:01

Zapraszamy do nowej relacji TUTAJ oraz na stronę główną naszego portalu.

00:00

Przygotowaliśmy około tysiąca miejsc dla dzieci uchodźców z Ukrainy; na ten moment zapisanych jest piętnaścioro dzieci do szkół podstawowych - poinformował Łukasz Kołodziej z Urzędu Miasta Puławy. W Łukowie organizowana jest grupa przedszkolna dla 30 dzieci.

23:58

Centralny bank Portugalii poinstruował w poniedziałek banki, by zamroziły konta osób oraz podmiotów, które zostały objęte sankcjami nałożonymi na Rosję - informuje agencja Reutera.

23:44

Z Płocka wyruszył w poniedziałek kolejny, czwarty transport pomocowy dla partnerskiego miasta Żytomierz w Ukrainie. Jak poprzednio, dary dojadą do Lublina, gdzie zostaną przepakowane do autokaru, który przywiezie uchodźców z Żytomierza, a następnie, już z pomocą humanitarną, ruszy w drogę powrotną.

23:42

Sejm na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zajmie się m.in. rządowym projektem dot. wsparcia uchodźcom z Ukrainy.

23:41

W Sumach pocisk trafił w dom.

23:40

Nagranie z Ochtyrki.

23:19

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się gwałtownymi spadkami głównych indeksów. Inwestorzy oceniają skutki wprowadzenia embarga na rosyjską ropę w ramach sankcji za inwazję Rosji w Ukrainie, a ponadto obawiają się przełożenia wojny w Ukrainie i rosnących cen surowców na globalną koniunkturę.

23:17

Wołodymyr Zełenski podczas swojego przemówienia pokazał, jak wygląda Kijów nocą.

23:15

Rosyjski generał zginął w pobliżu Charkowa. Generał dywizji Witalij Gierasimow brał udział w II wojnie Czeczeńskiej, wojnie w Syrii i aneksji Krymu.

23:01

We Włoszech podjęto działania, aby uchodźcy wojenni z Ukrainy mogli zostać przyjęci również w nieruchomościach odebranych mafiom - poinformowała w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese. Dotychczas do Włoch od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę przybyło ponad 17 tys. uchodźców.

22:41

Rosyjski resort obrony zapowiedział lokalne zawieszenia broni na Ukrainie od godz. 7 GMT (godz. 8 czasu polskiego) we wtorek, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej przez korytarze humanitarne - podaje w poniedziałek wieczorem AFP.

"Federacja Rosyjska zapowiada zawieszenie broni od godz. 10 czasu moskiewskiego", by ewakuować cywilów z Kijowa, Sumy, Charkowa, Mariupola i Czernihowa - ogłosiła komórka resortu odpowiedzialna za operacje humanitarne na Ukrainie.

22:34

Rosja celowo wywołuje katastrofę humanitarną na Ukrainie - ocenił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak dodał, obecny kryzys jest najszybciej rosnącym kryzysem uchodźczym w Europie od II wojny światowej.

22:31

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina nie odstąpi od obrony swych miast, a po wrogu nie pozostanie nawet ślad.  Odbudowane zostaną wszystkie miasta - zapewnił.

Powiedział, że zamiast korytarzy humanitarnych na Ukrainie "odezwały się rosyjskie czołgi".

Dodał, że pozostanie w Kijowie. 

22:28

Po pierwszym szoku wywołanym wybuchem wojny w Europie pojawiły się głosy, które mówią, że należy zaczekać z wprowadzaniem kolejnych sankcji przeciwko Rosji - zauważył podczas transmisji na żywo w serwisie Facebook szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Cały świat zachwyca się wami i jest z was dumny. Ale to nie wystarczy. Powtarzam naszym partnerom, że wymienię każde słowo ich zachwytu na jeden javelin (pocisk przeciwpancerny - PAP), a każde 100 słów zachwytu na jeden samolot" - mówił Kułeba zwracając się do Ukraińców.

Dodał jednak, że po pierwszym szoku związanym z wybuchem wojny w Europie pojawiły się głosy, że "należy zaczekać, zobaczyć, jak działają dotychczasowe sankcje, nie trzeba się spieszyć z nowymi". "Ale my to załatwimy" - zapowiedział szef ukraińskiego MSZ. 

22:25

To nie jest dobry czas, by zmieniać mapę rozmieszczenia sił USA w Europie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby w odpowiedzi na pytanie PAP o możliwą stałą obecność żołnierzy na wschodniej flance NATO. Dodał, że resort rozważy to w "odpowiednim czasie".

"W świetle tej inwazji, byłoby rozważne spojrzeć na rozmieszczenie sił w Europie (...) i w odpowiednim czasie to zrobimy. Ale teraz to nie jest czas, by na nowo rozrysowywać mapę rozmieszczeń. Jesteśmy skupieni na zapewnieniu, by w lepszy sposób wzmocnić nasze zdolności, zdolności sojuszu" - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej. 

22:23

Kampus studencki w Charkowie - po nocnym ostrzale miejscowości.

22:20

Tak miało wyglądać zestrzelenie samolotu w pobliżu Kijowa.

22:18

AFP: Putin powiedział, że nie wyśle na Ukrainę poborowych ani rezerwistów.

22:17

Pierwsze dzieci wojennych uchodźców znajdują miejsca w szkołach w woj. lubuskim. Samorządy i podległe im szkoły intensywnie przygotowują się do przyjęcia większej liczby uczniów z Ukrainy - poinformowała Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa.

22:04

Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w piątek o godz. 16 z udziałem szefa NATO Jensa Stoltenberga i wystąpieniem prezydenta USA Joe Bidena - poinformował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy po poniedziałkowym Prezydium Sejmu.

21:50

Na filmie można zobaczyć moment uderzenia rosyjskiego pocisku w skład ropy w obwodzie żytomierskim.

 

21:46

Portal Nexta opublikował pierwsze zdjęcie legionu cudzoziemskiego, do którego należą ochotnicy z zagranicy.

 

21:47

Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid powiedział, po spotkaniu w Rydze z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że Izrael potępia Rosję, ale będzie nadal próbował mediować między Moskwą a Kijowem wraz z Niemcami i Francją - relacjonuje "Jerusalem Post".

21:42

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba oświadczył, że Ukraina chce bezpośrednich rozmów prezydentów Wołodymira Zełenskiego i Władimira Putina, gdyż Kijów wie, że to Putin jest w Moskwie decydentem.

Nasz prezydent niczego się nie boi, w tym bezpośredniego spotkania z Putinem. Jeśli Putin także się nie boi, niech przyjdzie na spotkanie, niech usiądą i porozmawiają - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

21:37

Rosyjskie siły nie poczyniły znaczących postępów w ostatnich dniach poza południem kraju i w rezultacie zintensyfikowały bombardowanie miast - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że oznacza to większą liczbę ofiar cywilnych. Kirby zaznaczył, że ofiarami tego ostrzału w szczególnym stopniu są Charków i Mariupol.

21:33

Stany Zjednoczone rozmawiają z Polską o przekazaniu polskich samolotów bojowych Ukrainie - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki. Polska miałaby przekazać ukraińskiemu lotnictwu poradzieckie samoloty, a w zamian dostać amerykańskie. Według Psaki, taka operacja stwarza problemy logistyczne, podobnie jak samo przekazanie polskich samolotów Ukrainie. Polski rząd na razie nie komentuje tych doniesień. 

21:28

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończyła się 3-godzinna narada, której tematem były działania państwa związane z wojna na Ukrainie i kryzysem humanitarnym - poinformowało BBN w mediach społecznościowych.

21:24

Rosja celowo wywołuje katastrofę humanitarną na Ukrainie - ocenił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak dodał, obecny kryzys jest najszybciej rosnącym kryzysem uchodźczym w Europie od II wojny światowej.

21:14

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował, że ukraiński pilot strącił pociskiem powietrze-powietrze w obwodzie kijowskim rosyjski pocisk manewrujący Kalibr. Głowica pocisku spadła niedaleko Obuchowa, na południe od stolicy.

21:03

Siły ukraińskie zestrzeliły nad Kijowem wieczorem dwa samoloty armii rosyjskiej - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. "Siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad Kijowem o 20.30 (godz. 19.30 czasu polskiego - przyp. red.) samolot sił powietrzno-kosmicznych FR. O godz. 21.10 (godz. 20.10 czasu polskiego) w okolicy Kijowa w walce w powietrzu zestrzelony został drugi samolot wroga" - powiadomił Załużny. 

21:00

Rosja grozi wstrzymaniem eksportu gazu do Europy. Wicepremier Aleksander Nowak wspomina o tym komentując informacje o tym, że Zachód coraz poważniej myśli o wstrzymaniu importu ropy z Rosji. To byłaby katastrofa dla globalnego rynku - mówi rosyjski polityk w wystąpieniu telewizyjnym i dodaje, że baryłka ropy, która zdrożała wskutek wojny o jedną trzecią, do 120 dolarów, musiałaby wtedy kosztować 300 dolarów albo więcej. 

20:56

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zdecydowała, że kontrakty wszystkich zagranicznych zawodników oraz trenerów w Rosji i Ukrainie zostaną zawieszone do 30 czerwca.

20:42

Politycy obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej, ogłosili uzgodnienie założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią. Według mediów, głosowanie w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek.

20:39

Portal Nexta udostępnił na Twitterze nagranie zniszczonej cerkwi w Charkowie. 

20:33

Francuski tygodnik "L'Obs" informuje, że wraz z zespołem niezależnych dziennikarzy zidentyfikował we Francji około 60 nieruchomości rosyjskich oligarchów, wartych co najmniej 350 mln euro. Część z nich może zostać zajęta w ramach sankcji UE. Nieruchomości, ulokowane głównie na Lazurowym Wybrzeżu i w Paryżu, należą do około 30 rosyjskich biznesmenów.

20:32

Portal Ukrainska Prawda informuje, że około godz. 20:20 dwa naloty uderzyły w składy ropy w Żytomierzu i Czerniachowie. W Żytomierzu zapalił się czołg o pojemności 10 metrów sześciennych.

 

20:27

Samolot byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza odleciał w wieczorem z Mińska, gdzie wcześniej tego dnia przybył z Moskwy - podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na własne źródła. Portal zapewnił, że fakt, iż chodzi o samolot Janukowycza potwierdziły źródła z branży lotniczej.

20:23

Rosja spodziewa się kolejnej rundy rozmów z Ukrainą w najbliższej przyszłości - oświadczył jeden z rosyjskich negocjatorów, Leonid Słucki, cytowany przez agencję Reutera. "Nie podam jeszcze dokładnej daty. Zostanie ona ustalona, być może jutro (we wtorek - przyp. red.)" - dodał.

20:20

Prezydent USA Joe Biden oraz przywódcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii są zdeterminowani, by kontynuować zwiększanie kosztów nałożonych na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie - podał Biały Dom w komunikacie z wideokonferencji liderów.

20:18

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział we Lwowie, że kraj w wyniku inwazji Rosji poniósł do tej pory straty w infrastrukturze w wysokości 10 mld dolarów. W telewizyjnej wypowiedzi podkreślił, że "większość zniszczonej infrastruktury będzie odbudowana za rok, a bardziej skomplikowane przypadki - za dwa lata.

20:05

Brytyjska królowa Elżbieta II, która zgodnie z konwencją nie powinna wyrażać stanowiska w kwestiach politycznych, w subtelny, ale zauważalny sposób przekazała w poniedziałek poparcie dla Ukrainy - poprzez wazon z niebieskimi i żółtymi kwiatami podczas audiencji dla premiera Kanady.

19:56

Unia rozpoczęła procedurę rozpatrzenia wniosków o akcesję Ukrainy, Mołdawii i Gruzji - poinformowała sprawująca obecnie prezydencję Rady UE Francja. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie jego kraju do Wspólnoty 28 lutego.

19:50

Popieram utworzenie specjalnego trybunału, który miałby ukarać przywódców Federacji Rosyjskiej za agresję na Ukrainę - oświadczył minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

19:44

Rosjanie otrzymali rozkaz strzelania do ludności cywilnej Ukrainy - napisała na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Ukraińskie służby, podając informacje o rzekomych instrukcjach przekazanych Rosjanom, powołały się na zeznania pojmanego żołnierza rosyjskiej armii. "Pierwszego dnia wojny jego oddział otrzymał rozkaz okrążenia Charkowa i rozstrzelania próbujących uciec cywilów" - napisało SBU. 

19:34

Wojska rosyjskie planują zintensyfikować naloty na duże miasta i infrastrukturę przemysłową; w tym celu na Białorusi są rozmieszczane kolejne jednostki lotnictwa - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie w serwisie Facebook

19:27

Na Ukrainę wkroczyły już niemal wszystkie rosyjskie wojska (ponad 150 tys.) zgromadzone wcześniej wokół kraju, a Rosja wystrzeliła ponad 625 rakiet - ocenił wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są wskazówki świadczące, że Rosja prowadzi rekrutację wśród Syryjczyków.

19:26

Broniący Mariupola żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej i pułku Azow, zniszczyli kompanię rosyjskich czołgów, sześć opancerzonych wozów bojowych i 40 agresorów - poinformował w na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy (OOS).

19:20

Gaszenie pożaru w 9-piętrowym budynku mieszkalnym przy ulicy Krasnodar w Charkowie. 

19:17

"Washington Post" informuje o tym jak Polacy odbudowują połączenie kolejowe z Ukrainą, aby pomóc uchodźcom.

19:14

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zdecydował o wysłaniu kolejnych 500 żołnierzy z USA do Europy, w tym do Polski i Rumunii - przekazał wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Do Grecji została dodatkowo skierowana latająca cysterna KC-135.

19:12

Doradca szefa ukraińskiego MSW Antona Heraszczenki poinformował, że w walkach z Rosjanami pod Mikołajowem zginął Wiktor Dudar, ukraiński reporter wojskowy - informuje agencja Interfax-Ukraina. Dudar, który w latach 2014 - 2015 walczył jako ochotnik w Donbasie, przeszedł następnie do rezerwy i pracował dla dziennika "Express", dla którego do ostatniej chwili pisał o wojnie z rosyjskim agresorem - pisze Interfax-Ukraina. Ponadto, w pierwszym dniu inwazji Dudar zgłosił się do wojska, by bronić kraju jako żołnierz - podaje agencja.

19:00

Na Białorusi zakończyła się trzecia runda rozmów Ukrainy z Rosją - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. 

Zakończyła się trzecia runda rozmów. Jeśli chodzi o poprawę logistyki korytarzy humanitarnych są drobne, pozytywne zmian. Co do podstawowego bloku tematów politycznych obejmujących zawieszenie broni i gwarancji bezpieczeństwa będą kontynuowane intensywne konsultacje, na razie nie udało się osiągnąć rezultatów, ale jeszcze raz podkreślę, rozmowy będą kontynuowane - przekazał Podoljak.

18:52

Dostarczanie pomocy Ukrainie może być coraz trudniejsze w nadchodzących dniach, ale będziemy musieli znaleźć sposób, żeby to kontynuować - powiedziała wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman podczas wizyty w Hiszpanii.

To kluczowe, byśmy wysyłali to, o co prosi Zełenski. On wie, czego potrzebuje jego wojsko - powiedziała Sherman podczas briefingu w Madrycie, cytowana przez agencję Reutera.

18:50

Według federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha Niemcy chcą odgrywać "centralną rolę" w zapewnianiu opieki zdrowotnej dla osób z Ukrainy. Niemcy przygotowują się do przyjęcia osób ciężko rannych i ciężko chorych, np. ukraińskich pacjentów cierpiących na raka - pisze portal tygodnika "Zeit".

18:49

Deloitte nie będzie już prowadzić działalności w Rosji i na Białorusi - poinformował dyrektor generalny spółki Punit Renjen. To międzynarodowa sieć spółek świadczących usługi doradcze i audytorskie. Należy do tzw. wielkiej czwórki (Deloitte, Ernst & Young, KPMG i PricewaterhouseCoopers) firm zajmujących się audytem finansowym.

18:47

Ukraina walczy dziś nie tylko we własnym imieniu, lecz za całą Europę. Apeluję do wszystkich przywódców i obywateli Unii Europejskiej: to nasza wspólna sprawa i wspólna odpowiedzialność - musimy pomóc uchodźcom, zatrzymajmy wojnę i ratujmy bezbronnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

18:40

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) zawiesiła Rosję i Białoruś w rozgrywkach pod jej egidą, w odpowiedzi na atak zbrojny na Ukrainę. Już w miniony piątek podobną decyzję podjęła europejska federacja (EHF) w tej dyscyplinie.

18:34

Oblężony od ośmiu dni Mariupol jest bez wody, prądu, ogrzewania i łączności - przekazała agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych Gwardii Narodowej Ukrainy, zamieszczony na komunikatorze Telegram.

"Już od trzech dni Mariupol czeka na <<zielony korytarz>>, jednak okupanci od razu wykorzystują go do własnych celów: rozpoczynają ostrzał, a potem przegrupowują swoje wojska, by zająć korzystniejsze pozycje" - głosi komunikat.

18:33

W mieście Enerhodar odbyła się ceremonia pożegnania żołnierzy, którzy zginęli w obronie elektrowni jądrowej.

 

18:21

Lejek utworzony po zrzuceniu bomby przez Rosjan na terytorium Ukrainy ma rozmiar domu.

 

18:13

Zakład pancerny w Charkowie został ostrzelany z rosyjskiego MLRS - informuje Ukrinform. 

18:07

NEXTA opublikowała grafikę, na której można zobaczyć ile szacunkowo uchodźców ucieknie z Ukrainy do sąsiednich krajów. 

18:05

Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała, że Moskwa odmawia zabierania ciał rosyjskich żołnierzy i oceniła, że Kreml stara się w ten sposób ukryć skalę strat po swej stronie - relacjonuje Interfax-Ukraina.

"Rosjanie nie chcą nawet negocjować na ten temat. Widocznie sądzą, że ciała ich personelu wojskowego nie są tego warte, by wrócić do ojczyzny i być po ludzku pochowane" - dodała Wereszczuk.

18:00

Gościem Bianki Mikołajewskiej w Popołudniowej rozmowie w RMF FM jest Mirosław Skórka, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

17:58

Siły ukraińskie zdobyły rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1 - poinformował szef administracji położonego na południu kraju obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Dodał, że to trzeci taki zestaw zdobyty od początku rosyjskiej inwazji, a uzbrojenie zostanie zniszczone. Na filmie opublikowanym na Telegramie widać unieruchomiony pojazd.

17:49

W Melitopolu, na południowym wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie przejęły wieżę telewizyjną i maszty łączności radiowej - poinformował mer miasta Iwan Fedorow w nagraniu na Facebooku. Przekazał, że władze miejskie i władze centralne nie mogą kontrolować treści rozpowszechnianych za pośrednictwem wieży i masztów. Następnie nagranie z udziałem Fedorowa na Facebooku urwało się.

17:35

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zniszczono budynek firmy zbrojeniowej w Charkowie. Jedna osoba została ranna - poinformowała w poniedziałek na policja obwodu charkowskiego. Do ataku doszło o godz. 9:50 czasu polskiego. Ratownicy wraz z policją natychmiast przybyli na miejsce zdarzenia.

17:26

Ukraińskie wojsko informuje o masowej dezercji wśród rosyjskich żołnierzy. Rosjanie mają porzucać służbę nawet już w drodze do Ukrainy - informuje w mediach społecznościowych Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

17:17

Ponad 2 tys. zagranicznych studentów, którzy nie mogą opuścić miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy ze względu na toczące się walki, są de facto zakładnikami Rosji - oceniła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK.

Z informacji wiceszefowej ukraińskiego rządu wynika, że w Sumach przebywa obecnie m.in. 659 studentów z Indii, 160 studentów z Chin, 144 z Turcji, 400 z Nigerii. W sumie 2046 studentów z 27 krajów.

17:07

Rosjanie ostrzelali domy cywilów i szkołę w rejonie miejscowości Sumy - informuje "Ukraińska prawda".

 

17:03

W położonym na zachodzie Ukrainy Lwowie przebywa ok. 200 tys. uchodźców, którzy uciekli tam ze wschodu kraju przed rosyjską inwazją - poinformował mer Andrij Sadowy. Zaapelował o międzynarodową pomoc w przyjęciu kolejnej fali uciekinierów.

17:00

Sytuacja pod Kijowem jest trudna, panuje kryzys humanitarny - przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy na swoim profilu w komunikatorze Telegram. "Nadzwyczaj trudna" jest sytuacja w Buczy, Irpieniu i Dmytrowce - miejscowościach w obwodzie kijowskim.

16:51

Cytat

Ustanowiliśmy system europejski, który pozwala na bezpieczne i szybkie transportowanie pacjentów z Ukrainy wymagających pilnej terapii. W tym celu zabezpieczyliśmy ponad 10 000 łóżek szpitalnych.
przekazała komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stella Kyriakides

16:49

W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku nieaktywnej już piekarni w Makarowie w obwodzie kijowskim zginęło co najmniej 13 cywilów - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy. W momencie ataku w budynku znajdowało się 30 osób. Spod gruzów wydobyto dotąd 5 żywych osób.

16:40

Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim - poinformowało w ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

Jednocześnie resort podkreślił, że ewakuacja ludności korytarzami humanitarnymi jest możliwa tylko pod warunkiem przestrzegania zawieszenia broni, do którego strona ukraińska jest gotowa.

16:36

W okolicach miasta Pryłuki w obwodzie czernihowskim Ukrainy w niedzielę i poniedziałek toczyły się walki z oddziałami rosyjskimi - poinformowała lokalna administracja. Dodano, że siły ukraińskie zniszczyły pojazdy wroga i obecnie kontrolują cały region.

16:30

Witalij Kliczko, mer Kijowa jest gościem Krzysztofa Berendy w specjalnym wydaniu Rozmowy w RMF FM.

16:15

Ukraińskie Siły Zbrojne zniszczyły wrogi śmigłowiec w Wyszogrodzie. 

 

16:00

Na Białorusi trwa trzecia runda rozmów ukraińsko-rosyjskich.