Kolejny dzień walk w Ukrainie po rosyjskiej inwazji. SBU poinformowała, że do niewoli trafił najemnik z grupy Wagnera. "Powiedzieli nam, że mieszkańcy będą nas witać z uśmiechem na twarzy" - miał mówić zatrzymany mężczyzna. Ukraińskie wojsko przestrzega, że wciąż istnieje ryzyko, że Białoruś zaatakuje Ukrainę. Jednocześnie MSW twierdzi, że Alaksandr Łukaszenka się tego boi. Spółka Ukrenergo potwierdziła prowadzenie prac naprawczych w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Najważniejsze wydarzenia znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie z dnia 12.03.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Zełenski, po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji, poinformował o stratach ukraińskiej armii. Zginąć miało około 1300 ukraińkich żołnierzy;
  • Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że do niewoli trafił najemnik z grupy Wagnera; 
  • Ponad 60 dzieci ewakuowano z oddziału onkologicznego szpitala dziecięcego we Lwowie; 
  • Trwa ewakuacja cywilów z objętych walkami terenów; 
  • Blisko dwa tysiące osób ewakuowano w sobotę z obwodu kijowskiego;
  • Spółka Ukrenergo potwierdziła prowadzenie prac naprawczych w elektrowni atomowej w Czarnobylu;
  • Od środy będzie można ubiegać się o refinansowanie kosztów przyjęcia pod swój dach uchodźców z Ukrainy.


PIERWSZA CZĘŚĆ NASZEJ RELACJI Z SOBOTY 12 MARCA 2022 ROKU

23:41

Rosyjscy najeźdźcy nie mogą nas podbić. Nie mają takiej siły - powiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. 

22:25

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Naftalim Bennettem, premierem Izraela. Rozmawialiśmy o rosyjskiej agresji i perspektywach rozmów pokojowych. Musimy powstrzymać represje wobec ludności cywilnej: poproszono o pomoc w uwolnieniu uwięzionego burmistrza Melitopola i lokalnych działaczy społecznych - napisał na Twitterze.

22:10

Międzynarodowa Federacja Sportu Uniwersyteckiego (FISU) poinformowała, że do końca 2022 roku zawodnicy z Rosji i Białorusi nie będą mogli występować na imprezach tej organizacji. Odwołano także zaplanowane w tych krajach imprezy. Najbliższa Uniwersjada organizowana przez FISU, przesunięta o rok z powodu pandemii, odbędzie się w tym roku w chińskim Chengdu.

21:58

Za pośrednictwem stworzonej przez grupę polskich hakerów Squad303 strony internetowej do Rosjan trafiło już siedem milionów SMS-ów i dwa miliony e-maili.

Hakerzy udostępnili stronę 1920.in, przez którą można wysłać przygotowane wcześniej przesłania w języku rosyjskim na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Hakerzy udostępnili bazę numerów i adresów mailowych. 

21:54

Charków jak Sarajewo. Coraz częściej pojawiają się takie ponure porównania.

21:51

W rosyjskim Niżnym Nowogrodzie, kobiety w ramach antywojennego protestu, wyszły na ulice z białymi kartkami papieru. Dla policji było to wystarczającym powodem do ich zatrzymania.

 

21:45

Prawie 12 tys. osób ewakuowano w sobotę m.in. z miasta Sumy. Nie udało się natomiast otworzyć korytarzy ewakuacyjnych m.in. z Enerhodaru na południu kraju - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.

Z Sum ewakuowano 8 tys. osób, z Krasnopola, Konotopu, Łebedynu i Wełykiej Pysariwki w obwodzie sumskim - blisko 3000 osób, a z Buczy prawie tysiąc.

21:32

Nad Wasylkowem, miastem położonym w pobliżu Kijowa, krążą rosyjskie drony obserwacyjne, a nocą rozpoczynają się bombardowania. Z tego powodu działająca tu samoobrona zaczęła wywozić dzieci do sąsiednich miejscowości - relacjonuje w rozmowie z PAP przedstawiciel lokalnej samoobrony Siarhei Marchyk.

Na razie wywieźliśmy psa i siódemkę najbardziej zestresowanych dzieci. Nie mogę podać nazwy miasteczek, do których trafiły, ponieważ ich mieszkańcy boją się namierzenia. Już boją się tego, że nasze samochody mogły być śledzone po drodze przez rosyjskie drony - opowiada PAP Marchyk, który na co dzień pracuje jako dokumentalista i reporter, a obecnie zajmuje się m.in. prowadzeniem biura prasowego samoobrony w położonym ok. 30 km na południowy zachód od Kijowa Wasylkowie.

21:26

Szpital i kostnica w białoruskim mieście Homel pełne są rannych i zabitych rosyjskich żołnierzy - informuje Radio Wolna Europa.

21:21

Administracja Portów Morskich Ukrainy (AMPU) poinformowała, że straciła kontakt z pracownikami morskiego portu handlowego w Mariupolu.

"Już kilka dni temu straciliśmy jakikolwiek kontakt z naszymi kolegami, portowcami z Morza Azowskiego. Nie wiemy, czy żyją. Mamy nadzieję, że tak, modlimy się o to. Kiedy Ukraina zwycięży, wróg odpowie za każde odebrane życie, za każdą łzę naszych żon i dzieci" - napisano w oświadczeniu.

21:18

Sztab generalny ukraińskiej armii podsumowuje 17. dzień rosyjskiej inwazji.

21:12

Ukraiński oddział "Północ" kontynuuje wyzwalanie Czernichowa i okolic. W ciągu ostatniej doby ukraińska armia przejęła i zniszczyła znaczną część rosyjskiego sprzętu. 

21:05

Żołnierze rosyjscy przechwycili konwój humanitarny, który jechał z Zaporoża do obleganego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowały władze obwodu zaporoskiego.

Inny konwój humanitarny, który z pomocą Czerwonego Krzyża zmierzał z Zaporoża do miasta Połohy, żołnierze rosyjscy zawrócili. Obecnie stoi on w pobliżu miasta Kamieńskie.

20:57

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu na stanowisku mera obsadzona została opozycyjna radna, która zachęca mieszkańców, by "dostosowali się do nowej sytuacji". Hałyna Danylczenko, podczas wystąpienia w telewizji, namawiała do niestawiania oporu rosyjskiemu najeźdźcy a protestujących mieszkańców miasta nazwała ekstremistami.

 

20:53

Ponad 10 tys. ewakuowanych mieszkańców miast obwodu kijowskiego wyjechało z Kijowa pociągami w ciągu ostatnich trzech dni - poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko. Mieszkańcy Buczy, Irpienia, Worzela i Hostomla byli ewakuowani na zachód Ukrainy z Dworca Centralnego.

20:50

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy. Taką informację przekazała na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

20:47

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak poinformował w na Twitterze, że rozmowy pokojowe z Rosją toczą się obecnie w formacie wideo. Zostały stworzone specjalne podgrupy zadaniowe w zespołach negocjacyjnych. Stanowisko delegacji Ukrainy jest określone przez poprzednie dyrektywy - napisał Podolak.

20:38

Ukraina po raz kolejny odmówiła dziś otwarcia korytarzy humanitarnych do Rosji - oświadczyło rosyjskie ministerstwo obrony.

Wyraziło też z tego powodu ubolewanie, bo, jak podkreśla, w wielu ukraińskich miejscowościach sytuacja osiągnęła poziom katastrofy humanitarnej.

20:32

Belgijski rząd zamroził aktywa o wartości 10 mld euro należące do rosyjskich oligarchów, firm, polityków oraz osób z najbliższego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina - informuje dziennik “De Tijd".

"Chodzi o 2,7 miliarda euro na rachunkach bankowych i 7,3 miliarda euro w transakcjach" - potwierdził dziennikowi Francis Adyns rzecznik FOD Financien, instytucji zajmującej się finansami rządu federalnego w szczególności podatkami i operacjami skarbu państwa.

20:27

O kolejnym ostrzale Siewierodoniecka i Rubiżnego w obwodzie ługańskim poinformowała wieczorem służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Na skutek ataku zapaliły się m.in. mieszkania, akademik i domy jednorodzinne.

20:22

Rosyjskie wojska starają się dostać do Kijowa i otoczyć stolicę. Są już w podkijowskich miejscowościach, z których od kilku dni trwała ewakuacja ludności. Zagrożone są głównie miejscowości na północ od Kijowa. 

20:16

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie stosują taktykę, według której prowadzą ostrzał, a następnie ukrywają się w wioskach wśród cywilów, gdzie są chronieni przed ostrzałem odwetowym ze strony sił ukraińskich - przekazał w sobotę szef władz regionu Witalij Kim.

"Wróg kontynuuje swoją praktykę: wychodzi, strzela i ukrywa się w wioskach. Tak, rozpoczynają operację lądową (...). Wiem, gdzie 200-300 z nich się znajduje" - przekazał Kim.

Jak podkreślił, wojsko ukraińskie nie może ostrzeliwać wiosek, do których wycofują się rosyjscy żołnierze.

20:10

W oświadczeniu zamieszczonym m.in. w serwisie YouTube sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy` zaznaczył, że siły ukraińskie kontynuują operację obronną w kierunku północnym, wschodnim i południowym, a także bronią granic i wybrzeża morskiego. W kierunku wołyńskim utrzymuje się zagrożenie dywersją w obiektach wojskowych oraz w obiektach cywilnej infrastruktury.

Wróg nadal atakuje ogniem artyleryjskim i bombarduje kluczowe obiekty infrastruktury, dzielnice mieszkalne oraz lotniska - podkreślono.

Ze względu na poważne problemy logistyczne siły rosyjskie nie są w stanie zapewnić swoim oddziałom na Ukrainie paliwa, żywności i amunicji, co zmusza żołnierzy rosyjskich do okradania ludności, sklepów i aptek - podał sztab.

20:02

Siły ukraińskie odbiły z rąk rosyjskich dwie miejscowości w obwodzie czernihowskim na północy kraju oraz uniemożliwiły Rosjanom przeprawę przez rzekę i marsz w kierunku Kijowa - poinformowało w sobotę dowództwo operacyjne Północ.

Ukraińskie wojsko informuje też o przejęciu 10 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego.

19:51

Charków po rosyjskim ostrzale artyleryjskim.

19:46

Na Dworcu Centralnym jest dziś mniej uchodźców z Ukrainy niż było w tygodniu, jednak mamy do czynienia z napływem falowym - raz tych osób jest więcej, raz mniej - powiedział PAP mł. kpt. Michał Wichrowski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej PSP w Warszawie.

19:37

"Gorąco popieram pani apel o to, aby ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, włączyły się dzisiaj w pokojową walkę o prawdę. Cały świat powinien poznać prawdę o tragedii, która rozgrywa się teraz na Ukrainie. Powinny ją poznać także kobiety, żony i matki, obywatelki Federacji Rosyjskiej" - stwierdziła w nagraniu skierowanym do pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej małżonka prezydenta Polski - Agata Kornhauser-Duda. "Dramat ukraińskich dzieci trzeba natychmiast powstrzymać!" - dodała.

19:29

Prawie 35 tys. uchodźców wojennych przybyło dotąd z Ukrainy do Włoch - podało w sobotę MSW w Rzymie. 45 włoskich uczelni zadeklarowało gotowość przyjęcia ponad 400 ukraińskich wykładowców i studentów. Przygotowano też dla nich stypendia.

19:26

Mer okupowanego miasta Heniczesk w obwodzie chersońskim na Ukrainie Ołeksandr Tułupow i jego współpracownicy odmówili współpracy z żołnierzami rosyjskimi i ustąpili ze stanowisk.

"Postawili nas w takiej sytuacji, że nie możemy pracować i wykonywać pełnomocnictw jako przedstawiciele ukraińskiego organu samorządowego. Dlatego dzisiaj ja, moi zastępcy, sekretarz rady (...), wielu członków zespołu pracowniczego podjęliśmy decyzje o ustąpieniu ze stanowisk" - oznajmił Tułupow.

19:20

"Prezydent Putin publicznie wyraził zadowolenie z rekrutacji ‘16 tys. ochotników, głównie z Bliskiego Wschodu’, którzy mają wesprzeć jego inwazję na Ukrainę. Syryjscy najemnicy służą w Libii u boku sił działających w rosyjskim imieniu (chodzi o najemników z tzw. grupy Wagnera - red.) od końca 2020 roku. Pojawia się to po wcześniejszych doniesieniach, że Rosja planuje także zaangażowanie doświadczonych najemników z rosyjskich prywatnych firm wojskowych w celu wsparcia inwazji. W tym tygodniu Rosja została również zmuszona do przyznania się do wykorzystania żołnierzy z poboru w swoich operacjach przeciwko Ukrainie. W miarę jak straty będą rosły, Rosja będzie zmuszona sięgać po alternatywne źródła, aby wzmocnić swoje przeciążone siły regularne" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

19:13

W rezultacie masowego napływu uchodźców wojennych z Ukrainy populacja sąsiadującej z nią Mołdawii zwiększyła się o 4 proc. - poinformował w sobotę wicepremier i szef MSZ tego kraju Nicu Popescu.

19:09

Aktualna mapa obecności rosyjskich wojsk w Ukrainie.

19:03

Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do kobiet i dzieci, które próbowały ewakuować się ze wsi pod Kijowem - poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy. Miało do tego dojść w piątek. Zginęło siedem osób, w tym dziecko. Z pozostałymi nie ma kontaktu.

"11 marca podczas ewakuacji ze wsi Peremoha przez uzgodniony ‘zielony korytarz’ okupanci ostrzelali kolumnę cywilów, w której były wyłącznie kobiety i dzieci" - informuje wywiad wojskowy na Facebooku.

Według informacji wywiadu żołnierze rosyjscy zmusili następnie pozostałe osoby do powrotu do wsi, z której ich nie wypuszczają. Jak podano, "praktycznie nie można z nimi obecnie nawiązać kontaktu ani przekazać im pomocy humanitarnej i medycznej".

18:58

"Ukrenergo pracuje nad przywróceniem zaopatrzenia elektrowni atomowej w Czarnobylu w energię elektryczną. Prace trwają. O wynikach poinformujemy" - zapewniono.

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że jej technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu, które zostały całkowicie przerwane na początku tygodnia - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

18:54

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w sobotę kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, tym razem wartą 200 mln dolarów - podał Biały Dom. Poprzednia partia pomocy, warta 350 mln dolarów, została przekazana w rekordowym tempie.

18:48

Dwa rosyjskie helikoptery zostały zestrzelone nad obwodem chersońskim. Jeden z pilotów przeżył i został przetransportowany do szpitala.

18:45

PayPal zablokuje wszystkie elektroniczne operacje finansowe w Rosji. Zmiany zostaną wprowadzone w piątek 18 marca.

18:42

Ostrzał widziany z Kijowa.

18:38

Mieszkaniec Charkowa, który w zamian za wynagrodzenie przekazywał Rosjanom dane lokalizacji infrastruktury krytycznej, został aresztowany - poinformowała w sobotę prokuratura obwodowa. Mężczyzna jest podejrzany o zdradę ojczyzny.

18:29

Pokojowa akcja protestacyjna przeciwko okupacji Ukrainy przez wojska rosyjskie odbyła się w Chersoniu.

Na centralnym placu miasta zebrani trzymali plakaty z napisami: "Jesteśmy Ukraińcami, a nie kacapskimi niewolnikami", "Chwała żołnierzom Ukrainy" i "Nie pokonacie nas! Ukraina zwycięży". Przyniesiono również flagi Ukrainy.

18:24

Stacja metra "Saltowskoje" w Charkowie.

18:11

 "Mało nas tu, otoczyli nas. I dali nam rozkaz rozp...ć wszystkich jak leci: cywilów, dzieci-nie dzieci... wszystkich. Chwilę temu snajper, co siedział na wiśni, zabił trzech za parkanem, bo po prostu świecili w naszą stronę latarkami" - mówi żołnierz w nagraniu przechwyconym przez SBU.

SBU podkreśla, że rosyjska armia rzuca coraz większe siły na Charków, ale nie przynosi to pożądanych rezultatów, a straty są ogromne - z 2 tys. bojowników tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej, którzy zaczęli szturmować miasto, przy życiu zostało 20-25 osób.

18:02

Co najmniej 579 cywilów, w tym 42 dzieci, zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji - poinformowało w sobotę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Podkreślono, że w rzeczywistości liczby te mogą być znacznie wyższe.

OHCHR przekazało również, że potwierdzono doniesienia o 1002 rannych wśród ukraińskich cywilów.

17:58

"Miasta stoją po stronie Ukrainy" - to hasło wielotysięcznej manifestacji antywojennej we Florencji. W jej trakcie połączono się z metropoliami w Europie, w tym z Warszawą, oraz z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. "To nie tylko wojna przeciwko Ukraińcom, ale też przeciwko łączącym nas wartościom Zachodu" - mówił.

17:53

Mariupol zniszczony po rosyjskiej inwazji.

17:51

17:47

Blisko dwa tysiące osób ewakuowano w sobotę z obwodu kijowskiego - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Jak zapewniła Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, ewakuowanym udzielana jest pomoc, w tym medyczna i psychologiczna.

17:44

W Centrum Humanitarnym w Odessie na południu Ukrainy uruchomiono pierwszy terminal internetowy Starlink podarowany krajowi przez Elona Muska - podaje w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na radę miasta.

Musk oświadczył w ubiegłą niedzielę, że Starlink to jedyny nierosyjski system łączności, który nadal działa w niektórych częściach Ukrainy.

17:38

Ewakuacja z Połtawy do Lwowa. 17-godzinną podróż uchodźcy spędzili na leżąco, w pociągu były zaciągnięte rolety. 

17:35

"Kijów jest zawsze piękny, nawet w czasie wojny" - mówi doradca prezydenta Ukrainy Michajło Podolak.

17:31

Analiza OSW: Według brytyjskiego resortu obrony główna część rosyjskiego zgrupowania lądowego ma znajdować się 25 km od centrum Kijowa. Pod kontrolą ukraińską pozostaje wyjazd w kierunku południowym. Po zewnętrznej stronie pierścienia oblężenia siły ukraińskie miały zniszczyć rosyjskie stanowisko dowodzenia koło Makarowa.

17:25

Plan dla Ukrainy musi składać się z trzech kroków: zatrzymanie wojny, odbudowa kraju i zbliżenie do Europy Zachodniej; UE powinna otworzyć swoje drzwi dla Ukrainy w zapraszającym geście - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił w podcaście, że Rosja całkowicie straciła wiarygodność jako partner gospodarczy. "Najwyższy czas, by Unia Europejska zerwała z uzależnieniem od rosyjskich surowców" - oświadczył. "Dziś już nikt nie może mieć wątpliwości, że surowce energetyczne są dla Rosji przede wszystkim gospodarczą bronią" - dodał.

17:09

Ukraińska armia poinformowała o zniszczeniu kolejnej wyrzutni rakietowej wroga przy użyciu samolotu bezzałogowego Bayraktar.

17:04

Tylko dwóch polityków w Rosji - prezydent Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu - nadal popiera wojnę na Ukrainie - powiedział w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, szef Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow, cytowany w sobotę przez portal Ukrainska Prawda.

Wszyscy inni próbują to zatrzymać. Jedni bardziej aktywnie, inni w sposób bardziej skryty, poprzez sabotowanie przekazywania rozkazów zgodnie z łańcuchem dowodzenia. Rosyjska generalicja jest w większości przeciwna tej wojnie - powiedział Budanow na antenie telewizji Ukraina 24.

17:01

Główna droga w Odessie, mieszkańcy przygotowują się do rosyjskiego ataku.

16:54

16:45

Mieszkańcy Melitopola żądają uwolnienia mera miasta, który został porwany przez rosyjskich okupantów.

16:34

Rosyjski czołg zmiażdżył w obwodzie zaporoskim na Ukrainie samochód osobowy, w którym znajdowali się rodzice i dziecko. Cała rodzina zginęła - poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Gwardii Narodowej w regionie.

16:32

16:18

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem: "Rozmawialiśmy o tym, jak zatrzymać agresora i zbrodnie Federacji Rosyjskiej przeciwko cywilom. Poprosiłem o pomoc w uwolnieniu porwanego mera Mariupola. Omówiliśmy też perspektywy rozmów pokojowych. Musimy razem powstrzymać agresora".

16:11

Wołnowacha jako miasto już nie istnieje; większość mieszkańców wyjechała, a infrastruktura została zniszczona - powiedział szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko w telewizji Priamyj.

"Trwają walki o to terytorium, żeby nie przepuścić wroga, nie pozwolić mu domknąć oblężenia i zrealizować planów taktycznych i strategicznych" - powiedział szef władz regionalnych.

Dodał, że sytuacja w mieście jest bardzo trudna, jest ono pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim, a na miejscu walczą nie tylko żołnierze rosyjscy, ale też armia separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

15:51

Zelenski, po raz pierwszy do początku rosyjskiej inwazji, poinformował o stratach ukraińskiej armii. Powiedział, że w walce zginęło około 1300 ukraińskich żołnierzy.

 

15:47

Mieszkańcy okupowanego Berdiańska protestują przeciwko obecności Rosjan.

15:44

"Nigdy więcej wojny!", "w imię Boga, opamiętajcie się" - to apel papieża Franciszka opublikowany w sobotę na jego profilu na Twitterze. Słowa zamieszczono także po rosyjsku i ukraińsku.

15:41

Sytuacja na przejściu granicznym w Krościenku.

15:33

Osiem osób odniosło obrażenia w wyniku nocnego ostrzału miasta Mikołajów na południu Ukrainy. Uszkodzonych zostało 167 budynków, z których 11 jest całkowicie zniszczonych - poinformował w sobotę mer Mikołajowa Aleksandr Senkewycz.

"Generalnie był to ostrzał wyłącznie obiektów cywilnej infrastruktury" - oświadczył Senkewicz.

Jak podkreślił, w ponad 180  miejscach znaleziono przedmioty, które mogą grozić wybuchem. Mają zostać zneutralizowane przez saperów.

15:27

Prezydent Ukrainy zarzuca NATO brak odwagi. W kolejnym wystąpieniu telewizyjnym Wołodymr Zełenski zapewnia, że Rosjanie mogą pokonać Kijów tylko jeśli zrównają miasto z ziemią.

Dodaje, że liczy na dalsze pośrednictwo Izraela w rozmowach z Moskwą i ujawnia, że zaproponował premierowi tego kraju, by negocjacje prowadzone były w Jerozolimie. 

15:23

Antywojenne protesty przez ambasadą Rosji w Tibilisi.

15:16

Trzy kraje Unii Europejskiej odpowiedziały na apel Polski o pomoc w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. Polska uruchomiła 28 lutego unijny mechanizm ochrony cywilnej, prosząc szczególnie o dostawy leków.

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, jako pierwsza zareagowała Francja wysyłając już 1 marca leki i sprzęt medyczny do leczenia około 500 pacjentów. Kolejnymi krajami, które udzieliły Polsce pomocy są Dania, która zareagowała 8 marca wysyłając szczepionki pediatryczne, przede wszystkim  przeciwko dyfterytowi, tężcowi i odrze. Niemcy uruchomiły swoja pomoc 10 marca i wysłały przede wszystkim namioty, śpiwory i koce. 

To nie jest oczywiście jedyna pomoc, wiele krajów pomaga bezpośrednio z pominięciem Brukseli.  Jest też ogromna pomoc w ramach mechanizmu ochrony cywilnej, który uruchomiła Ukraina. Jeszcze nigdy w historii Unii się nie zdarzyło, żeby na taką prośbę odpowiedziały wszystkie unijne kraje. Pomoc ta to już 80 milionów różnego rodzaju artykułów pomocowych od leków i sprzętu medycznego, po namioty i śpiwory. 

15:11

Rosyjska rakieta zniszczyła pięciopiętrowy budynek mieszkalny w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy. Zginęła 73-letnia kobieta - poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na ukraińską państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Po uderzeniu pocisku w budynek wszczęto akcję ratunkową, w której uczestniczy 25 osób.

15:04

Rosjanie nie szanują ciał swoich zabitych na Ukrainie, nie chcą oddać honoru tym, którzy polegli - oświadczył w sobotę zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk. W przesłaniu wideo podkreślił, że nikt nie chce odebrać zwłok rosyjskich żołnierzy.

Jak ocenił, jest to "pogarda dla godności ludzkiej".

15:01

Z powodu wojny niektóre miasteczka na Ukrainie przestały już istnieć - powiedział w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Reutersa. Zespoły negocjacyjne Rosji i Ukrainy rozpoczęły ponownie rozmowy, ale tym razem nie zaczęły od stawiania ultimatum - dodał.

Wszelkie poważne rozmowy pokojowe muszą się zacząć od zawieszenia broni - podkreślił ukraiński prezydent. 

14:54

"Rosja dalej prowadzi ataki na ukraińskie miasta - zabijając cywilów, zabijając dzieci, niszcząc budynki - w tym te położnicze oraz szpitale. Sytuacja jest pod kontrolą prezydenta Ukrainy, rządu, ministra obrony, ale oczywiście potrzebujemy wsparcia. W tej sytuacji, którą mamy, niezbędne jest zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą lub przekazanie nam samolotów bojowych, które mogłyby tę przestrzeń obronić" - mówił ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca.

"Mamy nadzieję, że nie tylko zatrzymamy armię rosyjską, ale zaczniemy ją wyganiać z terytorium Ukrainy" - mówił.

14:49

W polskich szpitalach jest 1760 pacjentów z Ukrainy, 900 z nich to dzieci - podaje minister zdrowia.

"Każdy obywatel Ukrainy może liczyć na pomoc" - zapewnia Adam Niedzielski, dziękując pracownikom szpitali.

14:44

W ostrzale w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy ranne zostały bliźniaki i ich matka - poinformował w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

14:41

Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę do Niemiec przybyło 122 837 osób z Ukrainy - poinformowało w sobotę Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Są to dane policji federalnej, która obecnie zaostrza kontrole - powiedział rzecznik.

14:37

14:26

W Warszawie po godz. 14.00 rozpoczął się marsz przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę pod hasłem "Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci". W wydarzeniu bierze udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Demonstranci mają biało-czerwone i ukraińskie flagi, transparenty "Russians, stop killing kids" i "Achtung Russia".

14:22

14:13

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w sobotę, że do niewoli trafił najemnik z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej tzw. grupy Wagnera, który walczył w Syrii i Donbasie - informuje w sobotę SBU.

"Powiedzieli nam, że mieszkańcy będą nas witać z uśmiechem na twarzy i że nasze zadanie to wyzwolenie ich od faszystów" - miał twierdzić mężczyzna.

14:08

Rosyjskie wojsko ostrzelało szkołę w pobliżu osiedla Ołeksijiwka w Charkowie - poinformował w sobotę na Facebooku szef wydziału śledczego policji państwowej w obwodzie charkowskim Serhij Bolwinow, cytowany przez agencję Ukrinform.