Pożar dachu w liceum przy ulicy Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim. Z ogniem, który pojawił się tuż przed tym, jak uczniowie skończyli pisać maturę rozszerzoną z języka angielskiego, walczyło ponad stu strażaków. Pożar został już opanowany.

Do pożaru dachu Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim doszło w poniedziałek ok. godz. 12:00.

Reporter RMF FM Jakub Rybski dowiedział się, że ogień pojawił się tuż przed tym, jak uczniowie skończyli pisać maturę rozszerzoną z języka angielskiego.

Strażacy poinformowali, że z budynku ewakuowano ok. 60 osób.

Żadna z nich nie wymagała udzielenia pomocy przedmedycznej.

Trudna walka z ogniem

Po godz. 17:00 Państwowa Straż Pożarna przekazała na platformie X, że pożar został opanowany. Niemniej jednak, dogaszanie ognia może potrwać jeszcze kilka godzin.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że w akcję gaśniczą zaangażowanych było 20 samochodów gaśniczych i ok. 50 strażaków.

Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo strażaków, którzy prowadzą tę akcję gaśniczą. Natomiast strażacy wyposażeni są w odpowiednie środki ochrony indywidualnej - mówił przed godz. 17:00 w rozmowie z reporterem RMF FM Jakubem Rybskim asp. Krzysztof Stefaniak, oficer prasowy straży pożarnej z Grodziska Mazowieckiego.

Walka z pożarem nie była łatwa - strażacy korzystali m.in. z wysięgników. W ogniu stanęła również fotowoltaika, co znacząco utrudniało działania.

Jak ustalił nasz dziennikarz, ogień zniszczył praktycznie całą konstrukcję dachu; niemal całkowicie spłonęło też poddasze.

Częściowemu zniszczeniu uległo również piętro, które znajdowało się poniżej.

Alert RCB

W związku z pożarem dachu liceum, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert do mieszkańców powiatu grodziskiego (województwo mazowieckie).

"Uwaga! Pożar Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Żwirki i Wigury 4 w Grodzisku Mazowieckim. Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Jeśli możesz, zostań w domu i zamknij okna" - napisano.

Co z maturzystami?

Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdziło ustalenia reportera RMF FM i poinformowało, że w Zespole Szkół w Grodzisku Mazowieckim pisemny egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym zakończył się przed wybuchem pożaru.

Przerwany został za to ustny egzamin maturalny z języka polskiego. Zdający, których egzamin został przerwany lub którzy do niego w poniedziałek nie przystąpili, będą mogli to zrobić jeszcze w maju.

Od 14 maja egzaminy pisemne oraz ustne będą przeprowadzane dla absolwentów tej szkoły w innej lokalizacji, wskazanej przez starostwo. Dyrekcja szkoły przekaże zdającym informacje o miejscu przeprowadzania egzaminu.

Reporter RMF FM dowiedział się z kolei, że starostwo podjęło już decyzję w sprawie uczniów. Wiadomo, że chwilowo zajęcia będą prowadzone w formie zdalnej, dopóki nie zostanie wybrana szkoła lub placówka, w której licealiści będą mogli kontynuować rok szkolny.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.