Szczęk oręża, bitewny kurz, rżenie koni i wielkie emocji. Pod Grunwaldem kolejny raz zetrą się ze sobą wojska polskie i krzyżackie. W rekonstrukcji bitwy z 1410 roku weźmie udział 1300 odtwórców historycznych. Spodziewanych jest nawet 80 tysięcy widzów.

Role główne podczas inscenizacji bitwy grunwaldzkiej rozpisane są między tych samych odtwórców od wielu lat. Króla Władysława Jagiełłę zagra Jacek Szymański z Bractwa Miecza i Kuszy z Warszawy, na co dzień grafik komputerowy. Mistrzem Zakonu Krzyżackiego Urlichem von Jungingenem jest Jarosław Struczyński - kasztelan zamku w Gniewie. Po raz kolejny w postać Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda wcieli się oficer litewskiego wojska Donatas Mazurkevicius, który został wybrany do tej roli w castingu.    

Na polach Grunwaldu od rana pada deszcz. Uczestnicy inscenizacji żartują, że "leje i na Polaków, i na Niemców też".

Maksym Moderenko z obozu paladynów ziemi lwowskiej pod chorągwią krakowską opowiadał reporterowi RMF FM Pawłowi Balinowskiemu, że ciężko zbrojny rycerz ma na sobie 40 kg ubrania.  

Jak po tobie walą tym toporem czy mieczem to musi nie boleć, więc naprawdę ubieramy się mocno - powiedział.

Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, Ulrich von Jungingenem, choć za kilka godziny "zginie" w bitwie, nie traci ducha walki. My, Niemcy zwyciężymy w finale tej bitwy - moralnie. Przegramy militarnie, ale to jest nieistotne dla nas - oświadczył.

Ta siła ducha i charakteru płynie pewnie z doświadczenia, bo wielki mistrz, a właściwie odgrywający go Jarosław Struczyński polegnie dziś pod Grunwaldem już 17. raz. 

Na Pola Grunwaldzkie przybyli członkowie bractw rycerskich nie tylko z Polski, ale i m.in Niemiec, Litwy, a nawet Nowej Zelandii. Współcześni rycerze wybudowali osadę, w której będą mieszkać do niedzieli. Obok niej powstało średniowieczne miasteczko i jarmark rzemieślników.

Jak dojechać do Grunwaldu i odnaleźć się na Polach Grunwaldzkich?

Co będzie się działo? Sprawdź plan wydarzeń!

12.07.2014 - SOBOTA

10.00 - Uroczysta sesja Rady Gminy Grunwald w obozie harcerskim

11.00 - Polowa Msza Święta u harcerzy

12.30 - Apel Grunwaldzki na wzgórzu Pomnikowym

14.00 - Rycerstwo wychodzi w pole - przygotowanie rycerzy do inscenizacji

15.00 - Inscenizacja "Bitwy Grunwaldzkiej"

17.30 - Koncerty na scenie festynowej

21.00-1.00 - Wspólna zabawa z zespołami - scena festynowa

13.07.2014 - NIEDZIELA

10:00 - Msza św. według formularza z niedzieli - obóz rycerski