W wielu regionach Polski, w tym największych miastach, protestowali w środę rolnicy. Zgłoszono ponad pół tysiąca oficjalnych demonstracji, w których wzięło udział ponad 70 tysięcy rolników. Blokady powodowały wielkie utrudnienia na drogach. Rolnicy sprzeciwiają się "Zielonemu Ładowi", importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i "dramatycznej sytuacji" w rolnictwie. O utrudnieniach relacjonowaliśmy na bieżąco w naszej relacji z 20.03.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

19:21

Powiat miński. W miejscowości Zakręt dobiegł końca protest na DK92. Pojazdy rolnicze opuszczają rondo.

"Wkrótce przywrócony zostanie w tym miejscu normalny ruch samochodowy" - informuje stołeczna policja.

16:43

Wszystkie autokary z ludnością cywilną przekraczają granicę. Jeśli dochodzi do pojedynczych przypadków spowolnienia ruchu, to jest to spowodowane lokalnymi protestami rolników - przekazała rzeczniczka MSWiA Paulina Klimek. Wcześniej wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oświadczył, że rolnicy wstrzymują ruch autobusów przez granicę w Medyce.

16:12

W ostatnim czasie rosyjskie władze zintensyfikowały kampanię dezinformacyjną wymierzoną w Ukrainę, która jest adresowana do krajów Bliskiego Wschodu, m.in. Egiptu; adresatami działań Kremla są tam też jednak ambasady państw trzecich - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

15:51

14:53

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sokółce sierż. Magdalena Afonin powiedziała, że w środę przed godz. 11, przed jedną z posesji w Sidrze (Podlaskie) policjanci zauważyli rozrzucony obornik i leżące na nim opony oraz banery rozwieszone na ogrodzeniu.

Prowadzimy czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenia - poinformowała. Chodzi o podejrzenie popełnienia trzech wykroczeń: umieszczenia w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszeń (w tym wypadku banerów), zaśmiecania miejsca publicznego i zanieczyszczenia drogi publicznej. Przy tego typu wykroczeniach policja może prowadzić czynności bez stosownego zgłoszenia.

Policja nie podaje, do kogo należy nieruchomość; tłumaczy, że ta informacja nie stanowi informacji publicznej.

Według lokalnych mediów, nieruchomość należy do Szymona Hołowni, marszałka Sejmu i podlaskiego posła. Na publikowanych przez lokalne media zdjęciach widać, że na płocie na posesji zawieszono dwa banery: "Rolnicy dziękują za gazowanie i pałowanie w Warszawie" oraz "Zdrajca polskiej wsi!".

14:52

W związku z protestami kilkanaście autobusów ma w środę zmienione trasy, kursowanie kilku linii zawieszono. Także część autobusów spółki PKS Nova, które realizują połączenia z i do Białegostoku zostało na ten dzień zawieszonych.

Rolnicy blokują też drogi w regionie. Jak podaje podlaska policja, od środy rano zablokowane są m.in. dwa mosty prowadzące do Łomży i nie ma możliwości objazdu, zablokowane są też drogi na trasie Białystok-Łomża. Protest jest też na drodze ekspresowej S8 Białystok-Warszawa na wysokości miejscowości Milewo Zabielne.

Z powodu rolniczych blokad w 11 miejscowościach w Podlaskiem (dane na godz. 8) odwołano środowe zajęcia w szkołach - wynika z danych przekazanych przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku. To głównie miejscowości w gminach sąsiadujących z Białymstokiem, ale nie tylko.

Zajęć nie ma w szkołach podstawowych w: Białostoczku, Dobrzyniówce, Rafałówce, Jeziorku, Olszynach, Obrubnikach, Pogorzałkach i Rakowie-Boginiach oraz w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych w Fastach, Dobrzyniewie Dużym i Nowym Aleksandrowie - poinformowała PAP rzeczniczka kuratorium Barbara Szutko.

14:50

W Podlaskiem odbywa się ok. 30 protestów rolników. Jak podała przed południem podlaska policja, bierze w nich udział ponad tysiąc osób i blisko 600 pojazdów. Blokowane są wszystkie najważniejsze drogi prowadzące do Białegostoku. Protesty odbywają się na drogach ekspresowych, krajowych, a także mniejszych. Protest jest też prowadzony w pobliżu dawnego przejścia granicznego z Litwą w Budzisku.

Policja poinformowała, że kilka kilometrów przed przejściem granicznym z Litwą została zablokowana droga ekspresowa S61. Blokują ją rolnicy, samochody osobowe i około 15 ciągników.

Policja radzi, by podróżujący na Litwę kierowcy samochodów osobowych wybierali drogę przez przejście w Ogrodnikach, a kierowcy ciężarówek starą drogę S8. Protest ma potrwać do czwartku do godz. 19.

Przed południem zablokowane były również wszystkie główne drogi dojazdowe do Białegostoku. Rolnicy protestują m.in. na drogach krajowych nr 19 w Kurianach, na dk nr 8 na węźle Sielachowskie, na dk nr 65 na skrzyżowaniu z ul. Dzikowską w Fastach czy na dk nr 65 w Grabówce. Zablokowane są też drogi w: Wasilkowie, Nowodworcach, Kleosinie i Stanisławowie, a przez to niemożliwy jest dojazd do Białegostoku.

We wszystkich miejscach jest policja, która organizuje objazdy. Kierowcy w mediach społecznościowych dzielą się informacjami, jak ominąć blokady.

14:21

Sprawy dotyczące problemów rolników wymagają pewnych zmian. Problem powstał na poziomie regulacji europejskich i na poziomie regulacji europejskich musi zostać rozwiązany - mówił w Lublanie prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowenii Nataszą Pirc Musar.

14:19

Rzecznik wojewody dolnośląskiego Bartosz Wojciechowski przekazał, że po południu protesty rolnicze prowadzone są w 32 miejscach województwa. Kolumny pojazdów rolniczych blokujące drogi, w zależności od lokalizacji, liczą od kilku do nawet 130 traktorów.

Największe utrudnienia są na zajazdach autostradowych A4 między Wrocławiem a Legnicą. Blokowane są m.in. węzły Wądroże Wielkie, Budziszów Wielki, Gościsław. Protesty rolnicze prowadzone są też na trasach dojazdowych do stolicy Dolnego Śląska m.in. w Kiełczówki, Cesarzowicach czy Kobierzycach.

W samym Wrocławiu nie ma pojazdów rolniczych, ponieważ magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych w mieście. Taki zakaz wydano też m.in. w gminie Miękinia.

Protesty odbywają się również na drogach krajowych i ekspresowych w regionie. Blokowany jest m.in. węzeł Syców na trasie S8, trasa S5 w okolicy Trzebnicy oraz droga krajowa nr 8 w Ząbkowicach Śląskich i Boguszynie czy droga krajowa nr 33 w Bystrzycy Kłodzkiej.

13:48

13:13

Informacja z ostatniej chwili od korespondentki RMF FM w Brukseli. Kraje członkowskie UE na spotkaniu ambasadorów nie poparły porozumienia, które zostało zawarte w nocy ws. umowy o handlu z Ukrainą. To oznacza, że piłka jest w grze. Dyskusja trafi prawdopodobnie na rozpoczynający się jutro szczyt unijnych przywódców.

13:11

Protestujący rolnicy od rana blokują rondo Mogilskie w centrum Krakowa, które stanowi miejsce ich głównej zbiórki. Spowodowało to korki na okolicznych ulicach. 

Rzecznik krakowskiej policji podkom. Piotr Szpiech poinformował, że rondo Mogilskie jest praktycznie zablokowane, przejezdny pozostaje tylko skrajny pas, którym są przepuszczane pojazdy uprzywilejowane i autobusy komunikacji miejskiej. Policjanci są na miejscu i kierują ruchem.

Rolnicy rozpoczęli także pikietę przed budynkiem przy ul. Basztowej, w którym mieszczą się siedziby Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W związku z tym występują tam duże utrudnienia w ruchu drogowym.

Jak podaje małopolska policja, w najbliższych godzinach w stolicy Małopolski może znaleźć się nawet ponad 2 tys. pojazdów rolniczych uczestniczących w proteście. Od strony północnej - protestujący przemieszczają się al. 29 Listopada, a następnie ul. Lubomirskiego do ronda Mogilskiego.

Od strony wschodniej - utrudnienia występują m.in. na ul. Igołomskiej, al. Jana Pawła II oraz ul. Mogilskiej, a od strony południowej - pojazdy uczestniczące w proteście mają poruszać się ulicami: Herberta, Turowicza, Tischnera. Kolejna grupa spodziewana jest na ul. Wielickiej. Pojazdy rolnicze przemieszczają się II obwodnicą w kierunku Mostu Kotlarskiego, ul. Kotlarskiej, ronda Grzegórzeckiego i ronda Mogilskiego.

Zgodnie z zapowiedziami blokada ronda Mogilskiego potrwa do godz. 16, ale utrudnienia w całym Krakowie potrwają dłużej, ponieważ rolnicy będą wracać pojazdami ulicami miasta do swoich miejscowości.

13:08

Kilkadziesiąt traktorów i kombajn dotarły na protest do Szczecina. Kawalkada maszyn rolniczych przejechała przez ulice miasta, a następnie zaparkowała na wjeździe i zjeździe z Trasy Zamkowej, blokując tam po jednym pasie ruchu - informuje reporterka RMF FM. Protest rolników w Szczecinie potrwa do godziny 18, drogi w regionie rolnicy blokować dziś będą o godzinę dłużej.

12:46

Protestujący rolnicy zablokowali ruch na węźle Opole Zachód autostrady A4. Wcześniej z ruchu protestujący wyłączyli węzeł Brzeg. Utrudnienia występują w wielu miejscach regionu.

Od rana w środę protestujący rolnicy blokują ruch na węźle autostradowym Brzeg. Dla pojazdów do 3,5 tony udostępniono możliwość zjazdu przez MOP Wierzbnik.

GDDKiA w Opolu przekazała, że kolejnym zablokowanym węzłem autostrady jest węzeł Opole Zachód (dawnej Prądy). Dla pojazdów do 3,5 ton umożliwiliśmy zjazd z autostrady przez MOP Przysiecz (dla kierowców jadących z Wrocławia) i MOP Prószków (dla kierowców jadących z Katowic).

Na sąsiadującym z węzłem Opole Zachód rondzie zablokowany jest także ruch na drodze krajowej nr 46 łączącej Opole z Nysą. Na drodze krajowej nr 11 Łomnicy (między Kluczborkiem a Lublińcem) zablokowany jest ruch na skrzyżowaniu z obwodnicą Olesna.

12:44

12:39

12:37

Rolnicy z północno-wschodniej Polski rozpoczęli dziś protest przed polsko-litewską granicą w Budzisku (Podlaskie). Zablokowana jest droga ekspresowa S61. Protest i związane z nim utrudnienia mają potrwać do czwartku.

Policja poinformowała, że kilka kilometrów przed przejściem granicznym z Litwą została zablokowana droga ekspresowa S61. Blokują ją rolnicy, samochody osobowe i około 15 ciągników.

Policja radzi, by podróżujący na Litwę kierowcy samochodów osobowych wybierali drogę przez przejście w Ogrodnikach, a kierowcy ciężarówek starą drogę S8. Protest ma potrwać do czwartku do godz. 19.00.

Przed południem zablokowane były również wszystkie główne drogi dojazdowe do Białegostoku. Rolnicy protestują m.in. na drogach krajowych nr 19 w Kurianach, na dk nr 8 na węźle Sielachowskie, na dk nr 65 na skrzyżowaniu z ul. Dzikowską w Fastach, czy na dk nr 65 w Grabówce. Zablokowane są też drogi w: Wasilkowie, Nowodworcach, Kleosinie i Stanisławowie, a przez to niemożliwy jest dojazd do Białegostoku.

12:31

Będziemy na drogach do godz. 19. To już jest nasz piąty protest, który organizujemy w walce o polskie rolnictwo, w walce o polską rację stanu - powiedział organizator demonstracji rolników na DK92 w miejscowości Zakręt Łukasz Komorowski.

Nie zgadzamy się na Zielony Ład, nie będziemy się rozdrabniać i nie będziemy nad nim dyskutować. Tam nie ma nic da nas - mówił. Żądamy likwidacji Zielonego Ładu w całości, żądamy likwidacji polityki Fit For 55, ograniczenia tych wszystkich emisji, tych zakazów i nakazów - dodał.

Komorowski powiedział, że rolnicy protestują również przeciwko napływowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej. Zaznaczył, że środowa demonstracja na pewno nie jest ostatnią. Zapewnił, że formy protestów będą przybierały na sile. Organizator protestu powiedział również, że demonstrujący zapraszają na blokadę przedstawicieli rządu.

12:25

Nie ma żadnego porozumienia. To, co proponuje Unia Europejska, nie jest żadnym rozwiązaniem - mówił w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 Robert Telus. Były minister rolnictwa w rządzie PiS skomentował w ten sposób wynegocjowaną nad ranem umowę o handlu z Ukrainą, która ma być korzystniejsza dla polskich rolników.

Przez Polskę i Europę przetaczają się protesty rolników. Były minister nie czuje się odpowiedzialny za tę sytuację. Gdybym był ministrem, tych protestów by na pewno nie było - powiedział Telus.

12:00

11:55

11:53

Rolnicy znów zablokowali Gdańsk. Obecni są też na wielu drogach na Pomorzu. Wrócili na trasę S7, tym razem są na wysokości węzła Nowy Dwór Gdański. Kierowcy, aby ominąć blokady, muszą zjechać z ekspresówki i zawrócić na pobliskich rondach - informuje reporter RMF FM.

Blokady dróg dziś także: w Wejherowie, Kartuzach, Malborku, Sztumie i Pucku. Zablokowana od rana jest obwodnica Chojnic, czyli krajowa "22".

11:49

Już za chwilę gościem Piotra Salaka w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 będzie były minister rolnictwa z PiS, Robert Telus.

11:23

Rolnicy z Podhala wyjechali ciągnikami na zakopiankę, czyli drogę krajową nr 47. Na trasie w obu kierunkach tworzą się spore utrudnienia. Rolnicza blokada trwa także na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem.

Kawalkada ciągników wyruszyła po godz. 10.00 z Ludźmierza w kierunku Nowego Targu, gdzie ponad 100 ciągników ma wjechać na zakopiankę w kierunku Tatr. Rolnicy planują zawrócić na rondzie w Szaflarach i dalej jechać w kierunku Krakowa. Po przejechaniu około 12 km mają zawrócić w Rdzawce i wrócić tą samą trasą do Nowego Targu. Dalej chcą zjechać w mieście na główną arterię, czyli na al. Tysiąclecia. Mieszkańcy Nowego Targu muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami.

Rolniczy protest na zakopiance ma potrwać do godz. 16.00.

Protest podhalańskich rolników trwa od piątku na przejściu granicznym ze Słowacja w Chyżnem. W środę na granicy pojawiło się więcej rolników - jest ich około stu. Jak powiedział przewodniczący protestujących Paweł Dziubek, kontrolowane są wszystkie tiry wjeżdżające do Polski. Na miejscu są także policja i służba celna. Po stronie słowackiej utworzył się kilkukilometrowy korek tirów czekających na wjazd do Polski.

11:20

Rolnicy powoli opanowują Kraków. Zaczął się protest na rondzie Mogilskim.

10:53

Kolejne miejsce, w którym ruszają rolnicze protesty, to Gdańsk. Utrudnień można spodziewać się w ścisłym centrum - informuje reporter RMF FM. Za chwilę z placu Solidarności ruszy przemrasz rolników, którym będą towarzyszyły maszyny rolcznice. Ich celem jest Urząd Wojewódzki. Przejdą przy dwrocu głónym, Wałami Jagiellońskimi, Huciskiem i Toruńską pod urząd.

10:42

Utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy oraz uregulowanie relacji handlowych z tym krajem, to część zapisów uzgodnienia, które podpisali w Jasionce przedstawiciele organizacji rolniczych z ministrem rolnictwa.

Dziś na konferencji prasowej podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego zaprezentowano podpisane we wtorek w nocy uzgodnienie. Jeden z punktów przewiduje, że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski produktów rolnych z Ukrainy objętych embargiem.

Strony zadeklarowały w dokumencie również, że uregulowane muszą być relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do rynku takich produktó,w jak m.in. zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka.

10:19

10:17

W woj. podkarpackim nieprzejezdny jest fragment autostrady A4 i trasy szybkiego ruchu S19. Utrudnienia są również na drodze krajowej nr 94 - poinformowali dyżurni Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rolnicy zablokowali odcinek autostrady A4 między Węzłem Łańcut, a Węzłem Jarosław Zachód w kierunku Korczowej i Rzeszowa. Ciągniki rolnicze stoją również na drodze wojewódzkiej nr 835 na łączniku drogi krajowej 94 Węzeł Przeworsk. Policjanci kierują samochody na objazd wyznaczony drogą krajową nr 94.

W Przeworsku rolnicy zablokowali rondo na drodze krajowej nr 94. Przepuszczają autobusy i 10 aut osobowych na godzinę. Ciężarówki muszą czekać. Objazd dla samochodów osobowych odbywa się przez Studzian. W Kolbuszowej protest odbywa się na dwóch rondach, na ul. Narutowicza i Rzeszowskiej. Policja kieruje ruchem.

Na S19 stoi 50 ciągników. Blokują łącznice wjazdowe i zjazdowe na Węźle Jeżowe. Samochody mogą wjechać lub zjechać z S19 w Nowej Sarzynie. Protest odbywa się również na obwodnicy Ropczyc, gdzie zablokowane jest rondo 650-lecia. Oznacza to utrudnienia dla samochodów osobowych i dla ciężarowych, które jadą w kierunku Rzeszowa i Dębicy.

10:15

09:49

Grupa rolników protestuje też w centrum Lublina - informuje reporter RMF FM. Rolnicy zebrali się na placu Zamkowym, skąd przemaszerowali pod siedzibę wojewody przy ulicy Spokojnej. Na razie protest nie powoduje większych utrudnień w centrum Lublina.

09:24

Całkowicie zablokowany jest ruch na węźle Brzeg autostrady A4. Dla pojazdów do 3,5 tony możliwy jest zjazd przez MOP Wierzbnik.

Jak przekazał dyżurny GDDKiA w Opolu, utrudnienia są już na skrzyżowaniu DK 94 i DK 39 z ul. Włościańską w Brzegu. W wyniku blokady wyjazdu i wjazdu na A4, węzeł Brzeg został całkowicie wyłączony z ruchu. Pojazdy do 3,5 tony mogą zjechać z autostrady przez MOP Wierzbnik. 

Policja informuje o możliwości blokady ronda od godziny 10.00 przy zjeździe z autostrady A4 na węźle Opole Zachód. 

09:23

Protestujący rolnicy zablokowali w środę rano autostradę A1 na węźle Łódź-Północ oraz A2 w okolicach węzła Emilia. W przypadku A1 nieprzejezdna jest jezdnia w stronę Gdańska, a na A2 w obu kierunkach. W ciągu dnia należy spodziewać się kolejnych utrudnień na wielu ważnych drogach w Łódzkiem.

Jak przekazał dyżurny łódzkiego Punktu Informacji Drogowej GDDKiA, ciągniki i maszyny rolnicze blokują przejazd w stronę Gdańska na węźle Łódź-Północ, znajdującym się na 294. kilometrze trasy. W tym miejscu zablokowana jest również autostrada A2 w kierunku Poznania oraz łącznica w kierunku Gdańska. Ruch przekierowany jest na A2 w kierunku Warszawy i Katowic.

Z kolei A2 w okolicach Łodzi nieprzejezdna jest w okolicach węzła Emilia w pow. zgierskim, na odcinku między miejscowościami Emilia i Koło.

09:06

Rolnicy blokują autostradę A4 na wysokości Przeworska (Podkarpackie). To informacja z Gorącej Linii RMF FM.

09:04

Z powodu rolniczych protestów zablokowana jest w obu kierunkach trasa S7 na wysokości Nowego Dworu Gdańskiego - poinformowała GDDKiA. Policja wyznaczyła objazdy. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 18.

09:02

Rolnicy rozpoczęli protest w Kałuszynie w Mazowieckiem.

08:59

W miescowosci Kuznocin na Mazowszu rondo zostało całkowicie wyłączone z ruchu. To skrzyżowanie krajowej "50" i "92". Jest tu około 50 ciągników - informuje reporterka RMF FM.

08:57

Do godziny 19 kierowcy nie przejadą krajową "7" na węźle Grunwald koło Olsztynka w Warmińsko-Mazurskiem - informuje nasz reporter. Policja prowadzi kierowców na drogę serwisową.

08:51

Rano rolnicy zablokowali drogi dojazdowe do Kielc, blokady stanęły w siedmiu miejscach. Utrudnienia w ruchu rozpoczęły się też na drogach w całym regionie. Ruch został wstrzymany m.in. przy rondzie Cedzynie na drodze krajowej numer 74, przy ul. Łódzkiej. Dotyczy to też drogi krajowej nr 73 w Wiśniówce i ul. ks. Piotra Ściegiennego.

Dojazdy w tych miejscach są blokowane przez maszyny rolnicze. Przy ul. Krakowskiej, gdzie tworzą się duże korki, na traktorach zamontowano transparenty, m.in.: "Stop Eko hipokryzji". "Zdrajcy polskiego rolnictwa", "Zdrajcy zagłosowali za Zielonym Ładem". Są też kukły z podobiznami polityków, a na blokadach utworzonych z bel słomy transparent - "Tusk czym ty naród polski nasz karmisz?". 

Zgodnie z zapowiedziami rolników w miejscach protestu przepuszczane są jedynie pojazdy komunikacji zbiorowej i służb. Nie jest wykluczone, że po godzinach szczytu blokady będą odbywały się w formie rotacyjnej - przez 30 minut możliwy będzie przejazd samochodów, po czym przez godzinę drogi będą blokowane.

W Piaskach w powiecie jędrzejowskim od 20 marca planowana jest ciągła blokada ruchu na drodze krajowej nr 78. W Wodzisławiu od tego dnia wystąpią utrudnienia w związku z przejazdem kolumn pojazdów rolniczych przez miasto.

Rolnicy zapowiedzieli blokadę skrzyżowania dróg krajowych nr 73 i 79 w Słupi Pacanowskiej w powiecie buskim w środę. Kolejne utrudnienia wystąpią w Nowym Korczynie, gdzie skrzyżowanie ul. Buskiej z ul. Sandomierską również będzie całkowicie nieprzejezdne od godz. 8.00 do 18.00.

08:41

W województwie pomorskim utrudnienia w ruchu spodziewane są w Kwidzynie i jego okolicach. To tu od godziny 10.00 do 22.00 będzie wyłączona droga krajowa nr 90 od zjazdu z mostu nad Wisłą do ronda Popiełuszki. Kierowcy muszą się też liczyć z utrudnieniami na krajowej 55 od ronda Popiełuszki do ronda Olofström na ulicy Sportowej. Tutaj protest zaplanowano w godzinach 12.00‐16.00. Policjanci apelują o cierpliwość i zapoznanie się z ewentualnymi objazdami, zapowiadają, ze w newralgicznych miejscach będą kierować ruchem - informuje reporterka RMF Maxx.

08:40

W Koszalinie utrudnienia dziś w czterech punktach miasta. Rolnicy będą stać na wiadukcie S11, ale zablokują też oba ronda pod wiaduktem w Bielicach. Samochody przepuszczane mają być co pół godziny. Blokady będą też ustawione na rondzie w Gorzebądzu, na rondzie przy ul. Morskiej i na wyjeździe z Koszalina w stronę Poznania, przy Gnieźnieńskiej. Ciężko będzie też przejechać przez powiat białogardzki. W samym Białogardzie utrudnienia wystąpią na rondzie Czesława Berki i na skrzyżowaniu dróg Karlino - Białogard. Rolnicy zablokują też rondo w Tychowie - informuje reporterka RMF Maxx.

08:37

"Oczywiście to są zaniedbania poprzedniego rządu" - tak o powodach protestu polskich rolników mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Mirosław Suchoń. Przewodniczący klubu parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga przyczyn trudnej sytuacji w rolnictwie szuka jeszcze w wojnie w Ukrainie i zmianach klimatycznych.

08:35

08:34

08:32

Za godzinę rozpoczną się rolnicze protesty w Łódzkiem. Do godziny 19 blokowane będą drogi autostrady, drogi krajowe i wojewódzkie. Maszyny rolnicze pojawią się także w samej Łodzi - informuje nasza dziennikarka Agnieszka Wyderka. 

08:29

A tak rolnicy protestują w Kielcach:

08:20

Trwają rolnicze protesty na gorzowskich drogach. Od 7.30 zamknięty jest węzeł Południe przy ulicy Kasprzaka w kierunku Zielonej Góry. Od 9.30 nieprzejezdne będą: Węzeł Zachód (ulica Kostrzyńska) i Północ (ulica Szczecińska) w kierunku Zielonej Góry. O godzinie 10.00 rozpocznie się protest przy Kasprzaka. Ulica będzie czasowo blokowana przez rolników. Już są utrudnienia - informuje reporterka RMF Maxx.

08:18

Na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego rolnicy zaplanowali dziś 7 protestów. Szczególnych utrudnień należy spodziewać się w następujących miejscach: rondo w Wyrazowie przy DK46 - zjazd na A1, skrzyżowanie alei Wojska Polskiego z ulicą Warszawską w Częstochowie, DK91c w Rudnikach w rejonie stacji paliw, rondo w Kościelcu przy zjeździe na A1, rondo w Mykanowie przy Urzędzie Gminy, rondo w Św. Annie, DK43 w kierunku Kłobucka w rejonie zjazdu na A1 - informuje reporterka RMF Maxx.

08:12

08:04

08:02

W Pawłowie koło Olsztynka w Warmińsko-Mazurskiem na ekspresowej "7" rolnicy już w akcji. Droga została zablokowana zarówno od strony Olsztynka jak i Nidzicy. Policja kieruje na objazdy. Mogą tędy przejechać jedynie kolumny wojskowe, pojazdy uprzywilejowane, ewentualnie autokary z dziećmi - informuje reporter RMF FM Piotr Bułakowski.

Kolejna blokada jest w miejscowości Rychnowo między Olsztynkiem a Ostródą. Tam również policja kieruje na objazdy.

07:56

Stołeczna policja informuje o proteście rolników na przejściu dla pieszych przy ul. Warszawskiej 171 w Konstancinie-Jeziornie.

07:55

"Śląsk to nie tylko górnicy, ale także rolnicy!" Takie transparenty o poranku widać przed urzędem wojewódzkim w Katowicach - informuje nasza reporterka. Do centrum miasta przyjechało wczesnym rankiem blisko 50 rolniczych ciągników. 

Rolnicy zamierzają zostać w Katowicach do godzin popołudniowych. Przywieźli ze sobą produkty ze swoich gospodarstw - m.in. warzywa, owoce, jabłka, jajka i przy ul. Jagiellońskiej, przed urzędem wojewódzkim, rozdają je przechodniom. 

07:54

Rano wstrzymano ruch na drodze ekspresowej S5 między Kościanem, a Mosiną - podała GDDKiA. Około godz. 6.30 na 13. kilometrze S5, na odcinku między węzłami Mosina i Kościan Północ, zamknięto trasę z powodu protestu rolników. Według zapowiedzi blokada ma potrwać 14 godzin.

Spółka Autostrada Eksploatacja podała, że o godz. 6.40, na 156. kilometrze autostrady A2, na odcinku między węzłami Komorniki i Poznań Zachód, w związku z rolniczym protestem, zamknięty został zjazd z A2 na S5.

Około godz. 7. w Słupcy protestujący rolnicy zablokowali ciągnikami zjazdy i wjazdy na autostradę A2. Według informacji GDDKiA ciąg główny trasy jest przejezdny.

07:48

Gościem Tomasza Weryńskiego w Rozmowie o 7:00 w internetowym Radiu RMF24 był minister rolnictwa Czesław Siekierski. Rozmawialiśmy o protestach polskich rolników, które właśnie dziś mają przybrać na sile. Czy resort ma pomysł jak wybrnąć z trudnej sytuacji, w której znaleźli się polscy rolnicy? "Rozmawiamy, dialog jest w fazie intensywnej" - zapewniał nasz gość.

07:39

Zmienionymi trasami mają dziś kursować trzy podmiejskie linie autobusowe w Lublinie. Objazdy wyznaczono z powodu zapowiedzianych przez rolników blokad przy kościele w Konopnicy oraz na rondzie w Maryninie.

07:34

Na Gorącą Linię RMF FM otrzymujemy informacje o zablokowanej DK92 w miejscowości Młodasko (Wielkopolskie).

07:25

Powiat legionowski. Protestujący rolnicy rozpoczęli blokady: ronda w Jabłonnie (na granicy z Warszawą) czyli DK61, ronda w Nieporęcie - skrzyżowanie DW631 z DW633. 

Na miejscu policjanci informują kierowców o możliwych objazdach. Zalecamy korzystanie z tras alternatywnych.

07:00

Utrudnienia też na S11, na odcinku miedzy węzlami Poznań Ławica - Poznań Zachód. Z powodu protestu rolniczego droga została zablokowana na wysokości węzła Poznań Dąbrówka. Na węźle Poznań Ławica oraz Poznań Zachód policja wyznaczyła objazd. 

06:58

Na autostradzie A4 utrudnienia w dolnośląskich Kostomłotach - to odcinek Wrocław - Legnica. Rolnicy zablokowali łącznice wjazdowe i zjazdowe z autostrady.

06:56

Rolnicy w Katowicach zapowiadają, że to będzie pokojowy protest, ale mieszkańcy i kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w centrum miasta - wyłączone z ruchu są odcinki ulic: Jagiellońskiej, Ligonia, Lompy, Reymonta. Utrudnienia także na Francuskiej - informuje reporterka RMF FM.

06:53

Już za chwilę gościem Rozmowy o 7:00 w Radiu RMF24 będzie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Zapraszamy TUTAJ!

06:49

Sukces polskich eurodeputowanych: umowa z Ukrainą została wynegocjowana nad ranem i jest korzystniejsza dla polskich rolników. Lista ukraińskich artykułów rolnych, które zostaną objęte ograniczeniami ilościowymi, została poszerzona. Ponadto Komisja Europejska została zobowiązana do podjęcia działań w przypadku gwałtownego wzrostu importu ukraińskiej pszenicy.

06:45

06:35

Od rana przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach stoją rolnicze ciągniki. Na miejscu jest nasza reporterka Anna Kropaczek. "Przepraszamy za utrudnienia, mamy 'Zielony Ład' do obalenia" - piszą na transparentach protestujący rolnicy. Utrudnienia w centrum miasta mogą potrwać nawet do wieczora.

06:23

W województwie kujawsko pomorskim blokady rozpoczęły się już w nocy z wtorku na środę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że zablokowane są drogi dk 80, S5, dk10, dk25. Policja zorganizowała objazdy.

Wskazano, że na dk 80 chodzi o odcinek Bydgoszcz - Toruń w miejscowości Strzyżawa. Na S5 utrudnienia dotyczą odcinka między węzłami Maksymilianowo - Bydgoszcz Zachód. Na dk 10 chodzi o odcinek Bydgoszcz - Toruń w miejscowości Przyłubie, a na dk 25 o odcinek Koronowo - Bydgoszcz w miejscowości Tryszczyn.

06:20

Rolnicy mają protestować zarówno na autostradach, drogach ekspresowych, krajowych, jak i w samych centrach miast. Rolnicy oprócz blokowania rogatek największych miast w kraju, zamierzają także zaparkować swoje ciągniki rolnicze przed urzędami wojewódzkimi.