Protestujący rolnicy zablokowali rano autostradę A1 na węźle Łódź-Północ oraz A2 w okolicach węzła Emilia. W przypadku A1 nieprzejezdna jest jezdnia w stronę Gdańska. Z kolei A2 zablokowana jest w obu kierunkach. W ciągu dnia należy spodziewać się kolejnych utrudnień na wielu ważnych drogach w Łódzkiem.

W związku z protestem rolników i blokadą głównych szlaków drogowych na terenie województwa łódzkiego, w należy spodziewać się licznych utrudnień i ograniczeń w ruchu. Blokady będą dotyczyły zarówno autostrad, jak i dróg ekspresowych czy krajowych.

Utrudnienia na A1 mogą trwać nawet dwa dni

Rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski poinformował, że w ciągu dnia blokowany będzie także węzeł Łódź Południe, czyli skrzyżowanie autostrady A1 z drogą ekspresową S8. W tym przypadku przejazd będzie możliwy jedynie dla kierunków: Wrocław Gdańsk Gdańsk - Wrocław.

Zablokowany będzie także węzeł Stryków (A2/DK14/DK71). Nie będzie także możliwości wjazdu na autostradę A2 na węźle Wartkowice (A2/DW703). Całkowicie z ruchu będzie także wyłączony odcinek autostrady A1 między węzłami Kowal Węzeł Łódź Północ.

"Poważne ograniczenia w ruchu będą występowały na drodze ekspresowej S8 na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego. Ruch będzie zablokowany od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Piotrków Trybunalski Wschód. W tym przypadku blokada planowana jest na 48 godzin. W związku z tym ruch z autostrady A1 od strony Katowic, będzie przekierowywany na DW 484 i 485 na węźle Kamieńsk" - przekazał Zalewski.

Blokady są organizowane także na A2

Jak przekazał dyżurny łódzkiego GDDKiA, ciągniki i maszyny rolnicze blokują przejazd w stronę Gdańska na węźle Łódź-Północ, znajdującym się na 294. kilometrze trasy.

W tym miejscu zablokowana jest również autostrada A2 w kierunku Poznania oraz łącznica w kierunku Gdańska. Ruch przekierowany jest na A2 w kierunku Warszawy i Katowic.

Z kolei A2 w okolicach Łodzi nieprzejezdna jest w pobliżu węzła Emilia w pow. zgierskim, na odcinku między miejscowościami Emilia i Koło.

Rolnicy stanęli również na drogach krajowych

Nieprzejezdna będzie DK12 między Przygłowem i Poniatowem, podobnie będzie na DK91 między Łęczycą i Topolą Królewską. Blokad należy spodziewać się również na DK74 w Szczercowie i Ruścu.

Postulatami protestujących rolników są m.in. konieczność uproszczenia i ograniczenia wymogów Europejskiego Zielonego Ładu, ograniczenie napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i poprawa opłacalności produkcji rolnej.