Ustępującym mistrzom świata udało się pożegnać z mundialem z honorem. Hiszpanie wygrali z Australią 3:0.

W swoim ostatnim występie na brazylijskim mundialu Hiszpanie pokonali Australię 3:0. Mecz nie miał większego znaczenia dla układu w grupie B, bo obie drużyny już wcześniej straciły szanse na awans do 1/8 finału.

Broniący tytułu piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego plamę na honorze zmazali jednak tylko częściowo, bo MŚ 2014 i tak okazały się w ich wykonaniu najgorszym turniejem tej rangi w historii.

Z trzech meczów wygrali zaledwie jeden. Zdobyli cztery bramki, a stracili aż siedem, czyli więcej niż na dwóch poprzednich mundialach łącznie, na których rozegrali 11 spotkań.

W poniedziałek po kilkunastu minutach bezbarwnej gry Hiszpanie w końcu podkręcili tempo. W 21. minucie dogodną okazję miał David Villa, ale uderzył nieczysto. Później z piłką minął się Fernando Torres.

Villa zrehabilitował się w 36. minucie. W pole karne zagrał Juanfran, a grający ostatnio w Atletico Madryt napastnik piętą skierował piłkę do siatki.

32-letni zawodnik jest najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Hiszpanii. Dla drużyny narodowej zdobył 59 bramek w 97 spotkaniach, ale już przed mistrzostwami zapowiedział, że po ich zakończeniu rozstaje się z kadrą.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Hiszpanie mieli przewagę i kolejne gole wydawały się kwestią czasu. W 69. minucie na listę strzelców wpisał się Torres, a w 82. wynik spotkania ustalił Juan Mata.

Swój pierwszy mecz na mundialu Hiszpania przegrała z Holandią 1:5. Później przegrała z Chile 0:2. Bilans mistrzostw świata w Brazylii dla Hiszpanów jest wyjątkowo szokujący. Mistrzowie świata zdołali strzelić tylko jedną bramkę i to po podyktowaniu rzutu karnego. Lepiej w tym zestawieniu wypada Australia, która również przegrywała jak dotąd spotkania w grupie, ale zdołała sama strzelić 3 gole. Mecz z Holandią zakończył się dla Australijczyków porażką 2:3, a z Chile 1:3.

Składy:

Australia: 1-Mat Ryan - 6-Matthew Spiranovic, 22-Alex Wilkinson, 3-Jason Davidson, 19-Ryan McGowan - 13-Oliver Bozanic, 15-Mile Jedinak, 17-Matt McKay - 11-Tommy Oar, 7-Mathew Leckie, 9-Adam Taggart.

Hiszpania: 23-Pepe Reina - 5-Juanfran, 2-Raul Albiol, 15-Sergio Ramos, 18-Jordi Alba - 14-Xabi Alonso, 6-Andres Iniesta, 17-Koke, 20-Santi Cazorla - 7-David Villa, 9-Fernando Torres.

Sędzia: Nawaf Shukralla (Bahrajn).