Agencja ratingowa Fitch poinformowała, że podwyższyła swą ocenę wiarygodności kredytowej Grecji o jeden stopień z dotychczasowego CCC do B minus z perspektywą stabilną. Doceniła w ten sposób działania tamtejszych władz w walce z kryzysem.

Przyporządkowana obecnie greckim obligacjom państwowym nota B minus oznacza, iż są one aktywami o wysoce spekulacyjnym charakterze.

Uzasadniając swą decyzję, Fitch zaznaczył, że Grecja odnotowała postępy w redukowaniu deficytu budżetowego oraz deficytu rachunku obrotów bieżących. Jednak perspektywy jej gospodarki pozostają nadal niepewne.

Według Fitcha grecki produkt krajowy brutto zmniejszy się w bieżącym roku o 4,2 proc.

Grecja może liczyć na kolejne środki z Eurogrupy

Wczoraj do obecnego stanu greckiej gospodarki odniosła się także Eurogrupa. Jej przedstawiciele podkreślili, że kraj dokonał znaczących postępów w realizacji reform fiskalnych i strukturalnych. 3 maja dzięki temu możliwe było wypłacenie Atenom kolejnej raty pomocy w wysokości 2,8 mld euro. W najbliższym czasie Grecja może natomiast liczyć na kolejne 7,2 mld euro. Pierwsza transza zostanie zaakceptowana w najbliższych dniach. Kolejna zostanie przekazana w czerwcu.

(MRod)