Od 15 grudnia wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen, będą musieli wykonać test na COVID-19 – PCR albo antygenowy – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od 15 grudnia osoby wracające do Polski spoza strefy Schengen będą musiały wykonać test.

Testy będą musieli wykonać wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen. Testy PCR i antygenowe są równoważne. Tak samo jak jest w tej chwili, po takim przybyciu do Polski poddawane są te osoby kwarantannie, kolejny test ósmego dnia po przylocie do kraju - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Weryfikacja testów, szczepienia dla grup zawodowych

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 1 marca trzy grupy zawodowe będą musiały się zaszczepić. To nauczyciele, medycy i służby munduroweBędziemy robić wszystko, aby od 1 marca grupy zawodowe medyków, nauczycieli i służb mundurowych mogły pracować tylko wtedy, kiedy są zaszczepione - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Niedzielski zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (...) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (...) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie - podał.

Szef resortu zdrowia ogłosił też, że zmodyfikowany został projekt ustawy klubu PiS mówiący wcześniej o weryfikacji zaszczepienia pracowników przez pracodawcę. Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na Covid-19. W ciągu tygodnia będzie skierowany do prac - przekazał Niedzielski.

Zaznaczył też, że wprowadzona zostanie także czasowo nauka zdalna w szkołachZdecydowaliśmy się, żeby w dniach 20.12-23.12 i okolice Święta Trzech Króli będzie nauka zdalna, która zakończy się 9.01. 10 stycznia będzie powrót do stacjonarnego trybu - zaznaczył Niedzielski.

Zestaw nowych obostrzeń

O szczegółach nowych obostrzeń poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zostaną one wprowadzone od 15 grudnia.

· limit 75 procent obłożenia w w transporcie zbiorowym.

· limit 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

· obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na Covid-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

· obniżenie limitów do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych; zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

· zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.