19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy w Polsce punkt szczepień powszechnych przeciw Covid-19, a wraz z nim: 16 podobnych punktów w ramach pilotażu. Rząd zakłada, że jeśli w maju ruszą masowe szczepienia w punktach powszechnych, to do końca sierpnia pierwszą dawkę otrzymają wszyscy chcący się zaszczepić Polacy. Koncern farmaceutyczny Johnson & Johnson zdecydował się tymczasem opóźnić wprowadzenie na unijny rynek swojej szczepionki przeciwko Covid-19.
* Mamy 13 227 nowych zakażeń koronawirusem, minionej doby zmarło 644 chorych na Covid-19 - poinformowało w najnowszym raporcie Ministerstwo Zdrowia [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
* Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz: "W ciągu ostatniego tygodnia mamy mniej więcej 15-procentowy spadek liczby odnotowywanych zakażeń".
* Od północy na szczepienie przeciw Covid-19 zapisywać się mogą 58-latkowie, którzy na początku roku nie zadeklarowali w internetowym formularzu chęci zaszczepienia. Jak sprawdzić, czy mamy już wystawione e-skierowanie? ZOBACZCIE PORADNIK!
* W najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia, uruchomiony zostanie pierwszy w Polsce punkt szczepień powszechnych przeciw Covid-19, a wraz z nim: 16 podobnych punktów w ramach pilotażu [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
* Jeśli w maju ruszą masowe szczepienia przeciw Covid-19 w punktach powszechnych, to do końca sierpnia pierwszą dawkę otrzymają wszyscy chcący się zaszczepić Polacy: o takich prognozach rządu poinformował szef NFZ-etu Filip Nowak [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
* Koncern farmaceutyczny Johnson & Johnson zdecydował się opóźnić wprowadzenie na unijny rynek swojej szczepionki przeciwko Covid-19. Jako powód podał amerykańskie zalecenie wstrzymania szczepień z użyciem jego preparatu [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
* Bardzo prawdopodobne jest otwarcie od najbliższego poniedziałku żłobków i przedszkoli - taką deklarację przekazała po spotkaniu działającej przy premierze Rady Medycznej z przedstawicielami rządu prof. Magdalena Marczyńska [PRZECZYTAJ WIĘCEJ].
* Unijne "certyfikaty covidowe" umożliwią nam już w te wakacje swobodne podróżowanie: sprawdź, jak będą działać!
* Liczba zmarłych z powodu Covid-19 w Europie przekroczyła w poniedziałek milion - wynika z zestawienia agencji informacyjnej AFP.
Prezydent Emmanuel Macron będzie przewodniczył w czwartek posiedzeniu w sprawie protokołów stopniowego wznowienia aktywności w miejscach publicznych. Premier Jean Castex potwierdził natomiast daty pierwszej i drugiej tury wyborów regionalnych 20 i 27 czerwca.
Po spotkaniach prowadzonych przez ministrów z przedstawicielami różnych sektorów, których dotyczy lockdown, prezydent w czwartek wieczorem będzie przewodniczył spotkaniu na temat protokołów sanitarnych w celu stopniowego ponownego otwierania różnych miejsc użyteczności publicznej - poinformował we wtorek Pałac Elizejski.
Natomiast premier Castex potwierdził Zgromadzeniu Narodowemu przesunięcie wyborów do rad departamentów i regionów o tydzień, tak aby odbyły się 20 i 27 czerwca.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 39 113 osób. W szpitalach zmarło 324 chorych, natomiast w domach opieki od minionego piątku odnotowano 21 zgonów. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła o 345 i wynosi 99 508 - podała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Premier Holandii Mark Rutte przedstawił we wtorek plan stopniowego otwierania społeczeństwa po restrykcjach koronawirusowych, zapowiedział m.in. zniesienie godziny policyjnej.
Istnieją dwa światy: w szpitalach i poza nimi. W szpitalach personel stoi na nogach - powiedział na początku swojej konferencji prasowej premier, dodając, że "sytuacja w społeczeństwie jest również tragiczna. W gastronomii, sklepach, branży turystycznej".
Szef rządu poinformował, że od 28 kwietnia zostanie zniesione obowiązywanie godziny policyjnej. Otwarte zostaną również ogródki gastronomiczne, a w domach będzie można przyjąć dwóch gości w ciągu dnia.
Od poniedziałku Słowacja ma odejść od części restrykcji związanych z koronawirusem, między innymi w po raz pierwszy od czterech miesięcy zostaną otwarte sklepy. O warunkach znoszenia ograniczeń poinformował we wtorek były premier, aktualnie minister finansów Igor Matovicz.
Między innymi otwarte zostaną sklepy i zakłady usługowe, działalność wznowią hotele i pensjonaty, możliwe będą nabożeństwa i msze święte z udziałem wiernych, a także uprawianie sportu na otwartych przestrzeniach. Warunkiem będzie utrzymywanie reżimu sanitarnego oraz posiadanie negatywnego testu na Covid-19. Nieczynne pozostaną restauracje. Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to zniesienie kolejnych restrykcji będzie możliwe po 26 kwietnia.
Ponowne otwarcie od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli jest bardzo prawdopodobne - oświadczyła prof. Magdalena Marczyńska po spotkaniu działającej przy premierze Rady Medycznej z przedstawicielami rządu.
Wcześniej o takiej możliwości mówił na antenie RMF FM szef MEiN Przemysław Czarnek.
Równocześnie prof. Marczyńska zastrzegła, że luzowania innych obostrzeń nie należy się na razie spodziewać.
Jutro rano trafi do Polski - zgodnie z planem - około 120 tysięcy dawek szczepionki Johnson & Johnson - potwierdził prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Będzie to pierwsza dostawa szczepionki tego producenta do naszego kraju.
Przypomnijmy, że dzisiaj amerykańskie Agencja Żywności i Leków oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem tego preparatu: powodem jest wystąpienie 6 przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych.
Rząd opublikował wytyczne i wymogi dot. sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych przeciwko Covid-19. Docelowo w każdym powiecie powinny być zorganizowane co najmniej 2 duże punkty funkcjonujące jako Punkty Szczepień Powszechnych.
Ponowne otwarcie od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli jest bardzo prawdopodobne - oświadczyła po spotkaniu działającej przy premierze Rady Medycznej prof. Magdalena Marczyńska. Dodała, że innych luzowań obostrzeń na razie nie należy się spodziewać.
W walce z koronawirusem niemiecki rząd zdecydował się na tzw. hamulec bezpieczeństwa dla całego kraju: zgodnie z wprowadzoną zasadą, osiągnięcie poziomu 100 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia skutkować będzie przywróceniem twardego lockdownu.
To "ważna i pilna decyzja" - zaznaczyła kanclerz Angela Merkel.
Były szef MEN, a obecnie wiceszef resortu edukacji i nauki Dariusz Piontkowski jest zakażony koronawirusem.