Dopiero pod koniec przyszłego tygodnia farmaceuci będą rozdawać pacjentom broszury informacyjne o zagrożeniu koronawirusem. W środę doszło do spotkania urzędników Ministerstwa Zdrowia z prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej. Minister Łukasz Szumowski zaprosił farmaceutów na spotkanie dopiero po naszej interwencji. Dziennikarz RMF FM alarmował, że apteki są całkowicie pominięte w systemie ochrony przed koronawirusem, a to tam przychodzi najwięcej pacjentów.

Każdego dnia 14 tysięcy aptek odwiedzają prawie dwie miliony osób. To najlepsze miejsce do akcji informacyjnej. Od tego zaczęli Włosi - mówił nam Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Podczas dzisiejszego spotkania ministra zdrowia z przedstawicielami rady aptekarskiej ustalono, że w ciągu kilku dni samorząd aptekarski przygotuje swoją wersję wytycznych dla pacjentów. Chodzi o rozszerzenie zaleceń sanepidu, np. o przypomnienie, że zwykłe, popularne leki przeciw przeziębieniowe leczą jedynie objawy, a nie przyczyny infekcji wirusowej. Chodzi też o przygotowanie konkretnych odpowiedzi na pytania, które stawiają pacjenci w aptekach, np. czy kupować maseczki. Potem za dystrybucje materiałów ma już odpowiadać resort zdrowia.

Farmaceuci przyznają, że akcja jest spóźniona. Jesteśmy w proszku, choć od miesiąca wiadomo, że nadciąga epidemia - usłyszał nasz reporter Mariusz Piekarski. 

Maseczki nie chronią przed koronawirusem?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w środę na antenie RMF FM, że maseczki nie pomagają. Nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM.

Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem?

Jak postępować, gdy wróciliśmy z rejonu, w którym są ogniska koronawirusa?

Wszelkie wątpliwości mają wyjaśnić nam konsultanci całodobowej infolinii NFZ.


Wszystko co warto wiedzieć o koronawirusie z Wuhan w raporcie specjalnym. Sprawdź! 

Liczba zarażonych koronawirusem wzrosła w środę w Chinach kontynentalnych o 433 przypadki, a liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się tego dnia o 29.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 78 497, a liczba ofiar śmiertelnych - do 2744.

W ciągu ostatnich dwóch dni o pierwszych przypadkach koronawirusa poinformowało aż 7 europejskich krajów. W środę były to Gruzja, Grecja, Rumunia, Norwegia i Północna Macedonia. Dzisiaj do tego grona dołączyły Estonia i Dania.

Liczba zachorowań we Włoszech wzrosła do 424. Zmarło tam już 12 osób zarażonych koronawirusem.

W Polsce nie potwierdzono dotąd żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Ministerstwo zdrowia uruchomiło całodobową infolinię: pod numerem 800 190 590 można uzyskać informacje dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem i informacje o najbliższych placówkach.

GIS przypomina o przestrzeganiu zasad, pozwalających uchronić się przed zarażeniem. Podstawowym działaniem zapobiegawczym jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym.