Odra znów groźna! Ta choroba wieku dziecięcego atakuje w Śląskiem. Przez wiele lat sanepid odnotowywał w regionie rocznie zaledwie kilka przypadków odry, w ubiegłym roku było ich już ponad 20, w tym około 50.

W całej Polsce obserwuje się wzrost liczby chorych na odrę, ale 1/3 wszystkich przypadków w ubiegłym roku miała miejsce właśnie w województwie śląskim - mówi Renata Cieślik-Tarkota, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Katowicach.

Chorują osoby, które nie mogły z różnych powodów zostać zaszczepione oraz takie, które szczepione były już dawno temu. Mamy całe mnóstwo pojedynczych przypadków, nie powiązanych ze sobą epidemicznie w różnych miejscach i dodatkowo mamy też ogniska zachorowań - wylicza Cieślik-Tarkota.

Szczepienie przeciwko odrze w dzieciństwie nie daje odporności na całe życie. Mówi się, że co jakiś czas te szczepienia powinno się przypominać. Osoby dorosłe, które boją się zachorowania na odrę mogą się zaszczepić - wyjaśnia Cieślik-Tarkota. Dostępne są szczepionki skojarzone przeciwko odrze, śwince i różyczce. Są one stosowane u dzieci, ale mogą być również używane u dorosłych.

Odra przenosi się droga kropelkową. Może powodować powikłania takie jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc a nawet zapalenie mózgu.