Przeciwnicy szczepień przeciwko grypie mówią, że to niewiele pomaga, bo wirus ciągle może się zmieniać. Zwolennicy szczepionki twierdzą, że unikają choroby i ew. niejednokrotnie bardzo tragicznych, grypowych powikłań.

Szczepionki są dostępne w aptekach, choć nie w każdej. Tam, gdzie w latach poprzednich nie sprzedano ich zbyt wiele, aptekarze są bardziej ostrożni i nie zamawiają dużych partii. Ale oczywiście szczepionkę można zamówić. Co ważne, oczekiwanie nie trwa długo. Medykament może być już w aptece po kilku godzinach.

Zaznaczmy, że szczepionki przeciwko grypie są dostępne tylko na recepty. Zaszczepić można się tylko wówczas, gdy jest się absolutnie zdrowym. W niektórych miastach, m.in. Katowicach, szczepionkę oprócz aptek można kupić także w stacji sanepidu; tam od razu można przejść także badania lekarskie.

Szczepionka zazwyczaj kosztuje w granicach 27-30 złotych. Ale nie ma co liczyć, że szczepienie zostanie zrefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To luksus, za który powinniśmy zapłacić sami - argumentuje NFZ. Posłuchaj także relacji reportera RMF Marcina Buczka: