Proszę Państwa, oto mistrz. Najsilniejszy owad świata. Naukowcy z Australii i Wielkiej Brytanii po serii długotrwałych testów i eksperymentów ogłosili zwycięzcę. To zatrawiec, żuk gnojnik z gatunku Onthophagus taurus, który może pociągnąć ciężar 1141 razy przewyższający jego własny. To tak, jakby człowiek, ważący 70 kilogramów udźwignął... 80 ton.

Ta niezwykła siła potrzebna jest zatrawcom do... walki o samice. Naukowcy przymocowywali do pancerza owadów bawełniane nitki i mierzyli siłę z jaką owad jest w stanie popychać swego konkurenta. Badacze z Queen Mary, University of London i University of Western Australia piszą na łamach czasopisma "Proceedings of the Royal Society B", że dla zachowania swych nadzwyczajnych zdolności owady muszą przestrzegać ścisłej diety, podobnie jak sportowcy. Badania pokazały, że już po kilku dniach marnego odżywiania się, nawet najsilniejsze owady stają się słabeuszami.

Siła, to tylko jeden ze sposobów zatrawca na zdobycie samicy i przekazanie swoich genów. Wcześniejsze badania pokazały, że samce tego gatunku radzą sobie także wtedy, gdy są fizycznie słabe. Osobniki dysponujące małymi rogami wykształcają... większe jądra. Owszem, by dotrzeć do samicy muszą wykazać się większym sprytem, ale kiedy już dotrą...