50 kamienic należących do miasta zamierzają wyremontować w ciągu pięciu lat władze Poznania. Niebagatelną kwotę 25 mln zł na remonty udało się uzyskać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. To pierwszy tego typu kredyt udzielony przez bank miastu z krajów kandydujących do Unii Europejskiej

Miasto podpisało właśnie z Bankiem umowę na pierwszą część kredytu, czyli 13 milionów euro. Do remontu wytypowano już 50 budynków. Gdyby nie remont, część z nich wkrótce mogłaby się zawalić.

To stanowi element ożywienia tego obszaru, ale przede wszystkim daje możliwość odtworzenia zgodnie z wszelkimi wymogami konserwatorskimi tych zabytkowych budynków - wyjaśniał wiceprezydent Poznania Przemysław Smólski. Z podpisania umowy zadowoleni są też przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Odnowione budynki mają przynieść miastu większy dochód, co pozwoli Poznaniowi na spłatę kredytu. Władze miasta w planach mają również remont kolejnych stu kamienic, ale tym razem liczą na dotacje z funduszy unijnych.

Foto: Archiwum RMF

22:25