Badacze z National Institute of Dental and Craniofacial Research oraz Howard Hughes Medical Institute Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego podczas eksperymentów na myszach odkryli, że dwutlenek węgla pobudza receptory kwaśnego smaku i w ten sposób, jest przez zwierzęta zauważany. Mechanizm odczuwania smaku u ludzi jest podobny, dlaczego więc, woda gazowana nie jest dla nas kwaśna. To z kolei wiąże się z owymi bąbelkami, które działają na receptory czuciowe i modyfikują nasze wrażenia. Kto wie, może dzięki temu odkryciu uda się też wyjaśnić, dlaczego woda sodowa tak często uderza nam do głowy...
Kwaśny smak bąbelków
Napoje gazowane... Trudno wyobrazić sobie przetrwanie bez nich gorących dni. Naukowcy wiedzą już skąd bierze się nasze upodobanie do bąbelków. Do tej pory wydawało się, że w napojach nasączonych dwutlenkiem węgla cieszy nas charakterystyczne szczypanie w język. Okazuje się, że nie tylko.