Dwóch norweskich parlamentarzystów oficjalnie zgłosiło kandydaturę Edwarda Snowdena do Pokojowej Nagrody Nobla. Ich zdaniem, ujawniając tajemnice USA były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) uczynił świat bezpieczniejszym.

Obama obiecuje: NSA nie będzie podsłuchiwać sojuszników

Telefony szefów państw sojuszniczych USA nie będą już monitorowane – zapowiedział Barack Obama. Prezydent USA ogłosił początek reformy wywiadowczych programów inwigilacji. czytaj więcej

Z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie wystąpiło dwóch parlamentarzystów z Socjalistycznej Partii Lewicy - Baard Vegar Solhjell i Snorre Valen.

Nie ma wątpliwości, że działania Edwarda Snowdena mogły zaszkodzić bezpieczeństwu niektórych państw w krótkoterminowej perspektywie (...). Jesteśmy jednak przekonani, że zmiany w polityce i debacie publicznej, jakie wywołały informacje ujawnione przez niego, doprowadziły do stabilizacji i wprowadzenia pokojowego ładu na świecie - podkreślili politycy we wspólnym oświadczeniu.

Polska na podsłuchu USA? "Możemy czuć się bezpiecznie"

"Według informacji, które zostały nam przekazane - tak jak tych, które już były w przestrzeni medialnej podane przez Edwarda Snowdena - Polska nie była monitorowana i polscy politycy pod tym względem mogą się wobec służb amerykańskich czuć bezpiecznie" - powiedział po posiedzeniu... czytaj więcej

W ubiegłym roku Snowden uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne dane, które wykazały olbrzymi zakres inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA w USA, Niemczech i na całym świecie. Jak się okazało, NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne wielu polityków, w tym telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. Ujawnienie tych dokumentów doprowadziło do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich. Obecnie Snowden jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.

Norweski Komitet Noblowski będzie przyjmować kandydatury do nagrody za 2014 rok do 1 lutego. Ostateczna lista ma być przygotowana do 4 marca, a zwycięzca ogłoszony 10 października. Zgodnie z wolą fundatora nagrody, norwescy parlamentarzyści mają prawo zgłaszania kandydatów do wyróżnienia. Poza nimi taki przywilej mają m.in. członkowie sądów międzynarodowych czy rektorzy uniwersytetów.

W 2013 roku Pokojowy Nobel przypadł Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).


(edbie)