W Kenii w wyniku ruchów dużych mas ziemi powstała głęboka szczelina, która w niektórych miejscach ma ponad 50 metrów głębokości i 20 metrów szerokości. Jak zapowiadają geolodzy, może to być sygnał, że w przyszłości część Afryki oddzieli się i powstanie nowy kontynent.

Szczelina powstała w dolinie Rift w Kenii. W niektórych miejscach szczelina ma 50 metrów głębokości i 20 metrów szerokości. W wyniku powstania szczeliny droga, która prowadzi do Mozambiku, nie nadaje się do użytku. Kilka rodzin musiało się też przeprowadzić, a jeden z domów został dosłownie podzielony na pół.

David Adede, miejscowy geolog zwraca uwagę, że w tym rejonie są rejestrowane ruchy tektoniczne i wulkaniczne. W niedalekiej przyszłości mogą pojawić się ruchy tektoniczne głęboko w skorupie ziemskiej, które mogą mieć wpływ na powierzchnię - twierdzi przewiduje Adede.

Geolodzy twierdzą, że w przyszłości Kenia, Somalia, Tanzania i część Etiopii oddzieli się od Afryki i stworzy nowy kontynent. Ma się tak stać w przeciągu 50 milionów lat.

(ag)