Liczba zabitych - według agencji SINHUA przekracza 200. Rannych jest prawie dwanaście tysięcy ludzi - chińskie służby aktualizują informacje po trzęsieniu ziemi. Ponad 90 osób udało się uratować spod gruzów.

Strażacy uratowali życie młodej kobiety, która urodziła dziecko w szopie na rowery - podaje telewizja SkyNews. Ratownicy przeczesują kolejne zawalone budynki i próbują znaleźć inne uwięzione osoby. Na razie udało im się uratować 90 osób spod gruzów.

Kolejne trzęsienie ziemi w Chinach

W ostatnich 24 godzinach chińskie służby geologiczne odnotowały 1165 wstrząsów wtórnych, z których zaledwie trzy miały siłę 5-6 w skali Richtera.
Akcję ratowników utrudniają liczne osunięcia ziemi, a także ulewne deszcze, które zaczęły padać w nocy z soboty na niedzielę (w sobotę czasu polskiego). Na obszarze najbardziej dotkniętym przez trzęsienie nie działa lub zakłócona jest łączność telefoniczna.

Do kataklizmu doszło w gęsto zaludnionej prowincji, na obszarze wzmożonej aktywności sejsmicznej, gdzie w trzęsieniu ziemi w 2008 roku zginęło lub zaginęło około 90 tysięcy ludzi. Epicentrum sobotnich wstrząsów, które trwały około 30 sekund, znajdowało się w pobliżu 1,5-milionowego miasta Ya'an. Cała prowincja Syczuan liczy około 80 milionów mieszkańców.

(jad)