W latach 60. XX wieku służby specjalne USA podsłuchiwały rozmowy telefoniczne obrońcy praw człowieka Martina Luthera Kinga i zawodowego boksera Muhammada Alego. Informację ujawnił portal BBC News.

W 1967 prezydent USA Lyndon Johnson poprosił przedstawicieli tajnych służb o sprawdzenie, czy za demonstracjami przeciwko wojnie w Wietnamie nie stoją obce rządy. W tym celu prowadząca wywiad elektroniczny Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) sporządziła spis osób, które zostały uznane za krytyków polityki Waszyngtonu. Na tej liście znaleźli się zarówno Martin Luther King, jak i Muhammad Ali.

Z opublikowanych materiałów wynika, że poza Kingiem i Alim w ramach operacji o kryptonimie "Minaret" NSA podsłuchiwała m.in. dziennikarzy Toma Wickera z "New York Timesa" i Arta Buchwalda z "Washington Post". Śledzono też działalność dwóch senatorów: Franka Churcha z Partii Demokratycznej i Howarda Bakera z Partii Republikańskiej.

Podjęte działania wywołały wówczas kontrowersje. Z opublikowanych przez BBC News informacji wynika, że w samej NSA spierało się, czy były zgodne z prawem.

Operacja "Minaret" była prowadzona aż do roku 1973, kiedy administracja prezydenta Richarda Nixona była głęboko uwikłana w aferę Watergate. O podsłuchiwaniu osób krytykujących wojnę w Wietnamie było głośno już w latach 70., ale nie ujawniono wtedy żadnych szczegółów ani nazwisk podsłuchiwanych osób.

Materiały w sprawie operacji "Minaret" zostały odtajnione i opublikowane przez naukowców ze stołecznego Uniwersytetu George'a Washingtona, którzy badają archiwa NSA.

Nie pierwsza taka kontrowersyjna sprawa

Jest to kolejna sprawa, która w ostatnim czasie rzuca cień na działalność amerykańskich tajnych służb. Światowa prasa donosiła o licznych przypadkach, w których NSA miała infiltrować działalność obcych państw i przedstawicieli mediów. Wcześniej informatyk Edward Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne amerykańskie służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Snowden, były zewnętrzny współpracownik NSA, oskarżył ją o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube oraz AOL.