Badania wykazały, że większość lekarzy korzysta ze swoich telefonów w trakcie kontaktów z pacjentami. To zwiększa ryzyko przenoszenia bakterii.
Według norm higienicznych obowiązujących w holenderskich szpitalach personel szpitalny nie może nosić zegarków czy pierścionków. Te regulacje nie obejmują jednak telefonów komórkowych.
Smartfony nie są dezynfekowane i mogą stanowić źródło bakterii - uważa Stijn Voeten, jeden z autorów badań. Mało prawdopodobne wydaje się wprowadzenie zakazu używania komórek w szpitalach, gdyż są one obecnie narzędziem pracy lekarza. Rozważa się natomiast obowiązek stosowania plastikowych, łatwych do dezynfekcji pokrowców.