35-letni mężczyzna, który zakłócił przebieg regat wioślarskich ósemek Cambridge i Oxfordu na Tamizie w Londynie, stanie 23 kwietnia przed stołecznym sądem. Trenton Oldfield wskoczył do rzeki i płynął między łodziami obu drużyn. Wyścig - po raz pierwszy od 150 lat - został na moment przerwany.

Oldfield odpowie za naruszenie ładu publicznego. Student renomowanej uczelni London School of Economics został zwolniony z aresztu, po wpłaceniu kaucji. Jak powiedział swoimi zachowaniem chciał zaprotestować przeciwko panującemu porządkowi społecznemu.

Wyścig pomiędzy ósemkami Cambridge i Oxfordu został przerwany, kiedy w nurtach Tamizy dostrzeżono pływaka. Mężczyzna płynął między łodziami obu drużyn. Na szczęście uczestnikom regat (rozgrywanych od 1829 roku) udało się uniknąć kolizji.

Po półgodzinnej przerwie regaty zostały wznowione. Pierwsi na metę przypłynęli wioślarze z Cambridge, wygrywając po raz 81. w historii tego słynnego wyścigu. Rywale protestowali, ale sędzia główny John Garrett (jednym z jego asystentów był czterokrotny mistrz olimpijski Matthew Pinsent) nie podzielił ich zdania.

Łódź triumfatorów nosiła imię Bartosza Szczyrby. Polski wioślarz zmarł w lipcu ubiegłego roku, miał 29 lat. W 2008 roku był bliski zakwalifikowania się do składu uniwersytetu Cambridge; wystąpił natomiast w rywalizacji ekip rezerwowych. W głównej imprezie startował natomiast Michał Płotkowiak (Oxford) - w 2007 i 2009 roku.

Jedne z najstarszych zawodów sportowych świata, wyścigi ósemek Uniwersytetów Oxfordu i Cambridge, rozgrywane są od mostu Puenty do Chiswick na Tamizie w Londynie na dystansie 4 mil i 374 jardów (ok. 6,779 km)

Zobacz film, na którym widać tajemniczego pływaka