Ruszył głośny proces grupy francuskich katolików, którzy zniszczyli młotkami kontrowersyjne dzieło sztuki w muzeum w Awinionie. Chodzi o prowokacyjny fotomontaż „Immersion Piss Christ” autorstwa znanego amerykańskiego plastyka Andresa Serrano. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Czterej młodzi mężczyźni zniszczyli artystyczny fotomontaż, który przedstawia krucyfiks zanurzony we krwi i w moczu oraz zaatakowali strażników. Do ataku doszło po bezowocnej fali demonstracji organizacji katolickich, które półtora roku temu żądały wycofania prowokacyjnego i bluźnierczego eksponatu z wystawy w prywatnym Muzeum Yvona Lamberta.

Sprawców wspiera arcybiskup Awinionu oraz część liderów prawicowej opozycji, którzy podkreślają, że fotomontaż w sposób ewidentny ranił uczucia wiernych. Prokurator twierdzi natomiast, że niszczenie dzieł sztuki to faszystowska metoda wyrażania opinii.

Fala protestów we Francji

Ponad rok temu przez Francję przetoczyła się fala gwałtownych protestów przeciwko kontrowersyjnej sztuce teatralnej we Francji. Demonstranci obrzucili jajami i oblali olejem silnikowym widzów, którzy przyszli obejrzeć spektakl "O koncepcji twarzy Syna Bożego" w renomowanym Teatrze Miejskim w Paryżu. W proteście przeciwko przedstawieniu wzięło udział ponad półtora tysiąca osób. Doszło do starć z policją i żandarmerią.

Działacze organizacji katolickich kilka razy wtargnęli na scenę z transparentami. Przerwali przedstawienie, w czasie którego wizerunek Jezusa obrzucany jest granatami i brudzony kałem. Na rozkaz stołecznej prefektury gmach jednego z największych paryskich teatrów - w którym prezentowana jest inscenizacja sztuki włoskiego dramaturga Romeo Castellucciego - zaczęły wtedy chronić szturmowe jednostki policji i żandarmerii. Funkcjonariusze dokładnie przeszukiwali torby wchodzących widzów. Dyrekcja teatru - wspierana przez paryskie merostwo i ministra kultury - oświadczyła jednak, że nie da się zastraszyć i przedstawienie nie zostanie zdjęte z afisza. Podkreśliła, że większość recenzentów pozytywnie oceniła kontrowersyjny spektakl.