Prokuratura Generalna Ukrainy dokonała ekshumacji ciała Wiaczesława Czornowiła, dysydenta w czasach radzieckich i działacza niepodległościowego. Zginął w tajemniczym wypadku samochodowym w 1999 roku - poinformował syn Czornowiła, Taras.

Oświadczył on, że ekshumację przeprowadzono dziś w nocy w całkowitej tajemnicy, nie informując o tym nawet najbliższej rodziny Wiaczesława Czornowiła. Obawiam się, czy nie dojdzie do manipulacji i czy ekshumacja nie została wykorzystana dla szybkiego zamknięcia sprawy - powiedział Taras Czornowił dziennikarzom.

Służby prasowe prokuratury nie potwierdziły, ani nie zaprzeczyły informacji o ekshumowaniu szczątków Wiaczesława Czornowiła. Oznajmiły jednak, że takie działania nie są prowadzone publicznie.

W 1999 roku, na sześć miesięcy przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie, samochód, którym Czornowił wracał do Kijowa uderzył w skręcającą ciężarówkę. Zwolennicy polityka sugerowali już wtedy, że Czornowił, uważany za konkurenta ówczesnego prezydenta Leonida Kuczmy, który potem łatwo wywalczył reelekcję, padł ofiarą zabójstwa.