Kraje nordyckie są najbardziej zielone i ekologicznie czyste, a najlepszym krajem do życia jest mimo ciężkich zim Finlandia - wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej przez wydawnictwo Rider's Digest. Po Finlandii kolejne miejsca zajęły Islandia, Norwegia, Szwecja i Austria.

„Finlandia wygrała dzięki wysokim ocenom czystości wody i powietrza, niskim wskaźnikom zachorowalności dzieci oraz wysokim standardom ochrony obywateli przed zanieczyszczeniami i katastrofami naturalnymi" - napisano w opracowaniu wydawnictwa specjalizującego się w poradnikach i literaturze faktu.

Na liście 141 państw na 23. miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, na 25. W. Brytania, na 84. Chiny. Na samym dole znalazły się kraje afrykańskie. Reuter, który poinformował o nowym opracowaniu, nie podał miejsca Polski.

Osobno oceniono miasta świata. Wśród 82 sklasyfikowanych metropolii na pierwszym miejscu znalazł się Sztokholm, a na kolejnych Oslo, Monachium i Paryż. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż cztery miasta niemieckie. Nowy Jork jest 15., Londyn 27. Najbrudniejsze są miasta azjatyckie, a spośród nich na samym dole znalazł się z powodu zanieczyszczenia powietrza Pekin, gospodarz przyszłorocznej Olimpiady.