Administracja prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza odmówiła podania informacji o kosztach jego 60. urodzin, które świętował w lipcu przez trzy dni, m.in. w towarzystwie piosenkarki Lary Fabian. Nie musimy informować o sprawach, dotyczących życia osobistego szefa państwa - wynika z odpowiedzi Ołeny Łukasz, jednej z wiceszefowych administracji prezydenckiej, udzielonej niezależnej gazecie internetowej "Ukraińska Prawda".

Wcześniej gazeta zwróciła się do urzędu prezydenckiego z prośbą o opublikowanie kosztów urodzin Janukowycza.

Pytania zawarte w Państwa liście nie dotyczą ani działalności głowy państwa, ani administracji prezydenta - odpisała Łukasz gazecie.

Prezydent Janukowycz świętował swe urodziny w dniach 9-11 lipca. Prócz Lary Fabian zaprosił na nie gwiazdy ukraińskiej i rosyjskiej estrady z piosenkarzem Filipem Kirkorowem na czele.

Opisujące imprezę media zauważyły, że na urodziny prezydenta przybyli prawie wszyscy ukraińscy oligarchowie oraz ministrowie ukraińskiego rządu. Zabrakło tylko małżonki prezydenta, Ludmiły, która nie pokazuje się u boku męża.

Dziennikarze obliczyli, że tylko na część artystyczną urodzin Janukowycza wydano ok. 1 mln euro. Prezydent Ukrainy zarabia rocznie równowartość ok. 100 tys. złotych.