Obradujący w mieście York Synod Generalny państwowego Kościoła Anglii zgodził się w poniedziałek na wyświęcanie kobiet na biskupów, rozstrzygając w ten sposób kwestię, wokół której od dłuższego czasu toczyły się we wspólnocie anglikańskiej intensywne spory.

Jak w każdej sprawie o charakterze zasadniczym niezbędna tu była większość dwóch trzecich głosów i to zarówno w całym Synodzie, jak i w każdej z trzech jego izb, grupujących biskupów, księży i świeckich. Dopuszczenie kobiet do stanu biskupiego poparło 81 proc. wszystkich członków Synodu i 75 proc. jego członków świeckich.

Dzisiaj doprowadziliśmy do końca to, co zostało rozpoczęte ponad 20 lat temu wyświęcaniem kobiet na księży. Jestem zachwycony wynikiem dzisiejszego głosowania
- powiedział duchowy przywódca 80-milionowej światowej wspólnoty anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Kobiety mogą zostawać anglikańskimi księżmi od 1992 roku. Po raz pierwszy Synod głosował w sprawie dopuszczenia ich do stanu biskupiego w 2012 roku, ale zabrakło wtedy większości dwóch trzecich w izbie świeckich.

Decyzję Synodu musi jeszcze zatwierdzić brytyjski parlament. Według Welby'ego pierwsza kobieta-biskup może zostać wyświęcona na początku przyszłego roku.

(jad)