Izraelski minister obrony Ehud Barak wykluczył "obecnie" - jak podkreślił w publicznym radiu - atak na irańskie instalacje nuklearne. Dodał jednak, że irański program atomowy jest nie do przyjęcia.

Nie mamy zamiaru obecnie podejmować żadnych działań. Nie trzeba angażować się w wojnę, gdy nie jest to konieczne - zaznaczył Barak.

Jak wskazał, stanowisko Iranu nie zmieniło się w trzech kwestiach. Nuklearny Iran jest nie do przyjęcia, jesteśmy zdeterminowani temu zapobiec i dostępne są wszelkie opcje - podkreślił izraelski minister.

Odnosząc się bezpośrednio do ewentualnego konfliktu, Barak zapewniał, że jeśli Izrael "będzie zmuszony do działania, nie będziemy mieć 50 tys. ofiar, 5 tys. czy nawet 500".

Napięcia między Teheranem a społecznością międzynarodową zaostrzyły się po ujawnieniu w tym miesiącu raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z którego wynika, że Iran, wbrew zaprzeczeniom, prowadzi tajne prace nad bronią jądrową. Iran twierdzi, że program ma charakter wyłącznie cywilny.