Święta Wielkanocne na Ukrainie obchodzone są w tym roku w jednym terminie przez wiernych Kościoła prawosławnego i Kościołów katolickich. Pod względem głównych zwyczajów niewiele różnią się od Wielkanocy w Polsce.

Tydzień przed świętami ludzie idą do cerkwi, by poświęcić tam będące odpowiednikiem palmy ustrojone wstążkami gałązki wierzby. W Niedzielę Wielkanocną spotykają się z rodzinami przy śniadaniu za suto zastawionym stołem. W tradycyjnym koszyku wielkanocnym przeciętnego Ukraińca znajduje się kiełbasa, masło, twaróg, chrzan i - oczywiście - jajka.

W ostatnich latach przed Wielkanocą na Ukrainie żywo rozwija się pisankarstwo. Nie wiem, czym to wytłumaczyć, ale "pisaniem" pisanek zajmuje się coraz więcej osób. Zwyczaj ten, kojarzony wcześniej z mieszkańcami wsi na zachodniej Ukrainie, przenosi się do miast nawet na wschodzie kraju - twierdzi znawca ukraińskiego folkloru Wałerij Hładunec.

Na Ukrainie zachodniej istnieje znany w Polsce zwyczaj polewania się wodą w lany poniedziałek. Zachowały się tam także pewne obyczaje z czasów pogańskich. Na Polesiu, tuż przy granicy z Białorusią, na Wielkanoc rozpala się ognisko i urządza zabawę ze skokami przez ogień. Istnieją także wsie, gdzie młodzi mężczyźni ustawiają się w wieżę: jeden staje na drugim, a na nich trzeci i kolejny, i chodzą z taką wieżą od domu do domu - mówi Hładunec.

Odwiedzając w okresie świątecznym znajomych i rodzinę, Ukraińcy niosą w prezencie pisanki i paschę: babę wielkanocną z sera, masła, jaj i rodzynek.

Przekraczając próg domu witają się słowami "Chrystos Woskres" (Chrystus Zmartwychwstał), na co w odpowiedzi słyszą "Woistyno Woskres" (Zaprawdę Zmartwychwstał).

Jednym z symboli Wielkanocy są pisanki. Pokaż, jak Ty je pokolorowałaś/-eś. Zrób zdjęcie pisankom z Twojego stołu - my je opublikujemy!

Prześlij zdjęcia na Gorącą Linię RMF FM.

Zobacz zdjęcia koszyczków wielkanocnych.