We włoskich domach jest 200 milionów sztuk zapomnianego, nieużywanego lub zepsutego sprzętu AGD - wynika z przedstawionego w środę raportu. To jedna piąta wszystkich posiadanych przez Włochów sprzętów. Na każde gospodarstwo domowe przypada średnio 8 urządzeń.

W sprawozdaniu opracowanym przez konsorcjum firm zajmujących się utylizacją sprzętu elektrycznego i elektronicznego Ecodom zwrócono uwagę na ogrom tego, co znajduje się w garażach, piwnicach i w domach Włochów.

Na pierwszym miejscu wśród nieużywanych urządzeń są wiatraczki i przenośne klimatyzatory. Stanowią one jedną trzecią niewyrzuconych i nieużywanych już sprzętów. Następne miejsca zajmują suszarki, elektryczne bojlery, pianole, kamery, frytkownice, młynki do kawy, tostery.

Przypomina się, że te sprzęty to kopalnia różnych cennych surowców, nadających się często do recyklingu. I tak na przykład z lodówki można uzyskać do 28 kilogramów żelaza, 6 kilogramów plastiku i do 3 kilogramów miedzi i aluminium.

Sprzęt ten może być cennym źródłem rozmaitych zasobów, oczywiście pod warunkiem, że będą traktowane w należyty sposób - powiedział szef konsorcjum Ecodom Giorgio Arienti.

(abs)