Będzie wznowienie procesu odwoławczego byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka, skazanego w sądzie pierwszej instancji na 2 lata więzienia w zawieszeniu w sprawie wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. ​Poinformował o tym Sąd Apelacyjny w Warszawie. Obrona zapowiedziała zażalenie na tę decyzję. IPN był z niej zadowolony.

Sąd apelacyjny zebrał się na zamkniętym posiedzeniu w związku z najnowszą opinią lekarzy, którzy uznali, że stan zdrowia psychicznego 89-letniego podsądnego "znacznie utrudnia" jego uczestnictwo w czynnościach procesowych.

W 2012 r. Kiszczak został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2 lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny. W 2013 r. sąd apelacyjny zawiesił badanie apelacji obrony z uwagi na złe zdrowie Kiszczaka. W 2014 r. ten sam sąd, na wniosek pionu śledczego IPN, zlecił ponowne badania lekarskie b. szefa MSW. W październiku ubiegłego roku Kiszczak odmówił stawienia się na badania w Gdańsku. Twierdził, że zdrowie nie pozwala mu tam pojechać. W grudniu 2014 r. policja wykonała decyzję sądu apelacyjnego o doprowadzeniu Kiszczaka na badania do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

(mal)