RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Wilki atakują stada, Skarb Państwa płaci

Publikacja: Poniedziałek, 26 lipca (10:32) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Prawie 257 tys. zł zapłaci Skarb Państwa rolnikom za straty wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie, bobry i żubry w woj. podkarpackim. <i>Od początku tego roku wilki zabiły osiem koni, cztery sztuki bydła, siedem kóz i 176 owiec. Wyrządzone przez nich straty oszacowano na prawie 99 tys. złotych </i>- informuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska.

Z kolei niedźwiedzie rozbiły 225 rodzin pszczelich. Większość zniszczonych uli była położona w lasach. Szkody spowodowane przez niedźwiedzie wyniosły 96 tys. zł. Natomiast straty wyrządzone przez bobry wynoszą prawie 56 tys. zł, a żubry - 6 tys. Bobry niszczą groble, stawy rybne, drzewa, doprowadzają do zalewania upraw rolnych; żubry uprawy leśne.

Niedźwiedzie, wilki i żubry wyrządzają szkody głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Z kolei bobry dodatkowo dokonują zniszczeń w dawnym woj. tarnobrzeskim. Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, na Podkarpaciu żyje ok. 450 wilków, 120 niedźwiedzi, 6 tys. bobrów i 300 żubrów.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, za szkody zwierzyny łownej koła łowieckie.

Źródło: RMF24-PAP FB

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: