GUS odnotował też pierwszy od wielu lat spadek liczby zgonów - w I półroczu 2014 zmarło 188 tys. Polaków, czyli prawie 13,5 tys. mniej niż w tym samym okresie ub.r. Możliwe więc, że ten rok skończymy nawet na demograficznym plusie (więcej urodzeń niż zgonów).
Jest na to szansa - przyznaje rzecznik GUS Artur Satora, wyliczając, że ostatnio średnia długość życia wzrosła o ok. 6 lat, więcej rodaków dba o zdrowy tryb życia, zdrowiej się też odżywia. Przeciętny Polak ma w przyszłości szanse żyć kolejne kilka lat dłużej - mówi.
(mpw)